10. FMR online | Emigranci | reż. Antonina Brühl | OFF

Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku
S. Mrożek Emigranci (fragmenty)
czwartek | 13 maja | godz. 11:00
pokaz towarzyszący | VOD dostęp przez 24h

koncepcja i reżyseria: Antonina Brühl II rok kierunków Reżyseria teatru lalek i Aktorstwo teatru lalek, AT Warszawa, Filia w Białymstoku
obsada: Szymon Szczęch – AA, Maciej Jabłonowski – XX
opieka pedagogiczna: prof. Bogdan Michalik

Etiuda została zbudowana na podstawie fragmentów dramatu „Emigranci”, tekstu napisanego w 1974 r. Mimo, że od tego czasu minęło prawie pół wieku, jest on wciąż aktualny ze względu na główny temat – wolność.
Najbardziej zajmującym tematem sztuki Mrożka jest dla reżyserki właśnie pragnienie wolności, które determinuje działania postaci AA i XX. Ale czym ta „wolność” tak naprawdę dla każdego z nas jest?
Zdaje się, że to pojęcie uniwersalne, a jednak jakże względne. Pewne jest jedynie to, że dopiero utrata wolności uświadamia nam jej znaczenie i rodzi pragnienie, by znowu o nią zawalczyć.
Podstawowym zabiegiem interpretacyjnym tekstu Mrożka było przeniesienie inscenizacji w realia teraźniejszego świata. Zatem AA jest typowym krakowskim studentem ASP, który wyjeżdżając z kraju, postanowił odciąć się od coraz bardziej radykalizującego się światopoglądu i polityki Polski. XX – tak samo jak w oryginale – jest jego przeciwieństwem i przyjechał do obcego kraju z przymusu, „za chlebem”.
Etiuda pokazuje, jak ścierają się różne koncepcje wolności i jak wyrażają się one w postawie każdego z bohaterów, zamkniętych na przyjęcia stanowiska drugiej strony. Jak wiadomo, kończy się to dla każdego z nich osobistą tragedią.


Antonina Brühl – studentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, na kierunkach reżyseria teatru lalek i aktorstwa teatru lalek. Wychowała się w Berlinie, skąd po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wyjechała do Krakowa, gdzie studiowała filmoznawstwo na UJ i uczyła się w Lart Studio. Pasjonatka opery, niemych filmów i pantomimy.

 

 

 

 

 

 

  


fot. Jakub Durniat