10. FMR online | Marzyciele. Historia prawdziwa | reż. Małgorzata Jakubowska | KONKURS

Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
Justyna Arabska, Małgorzata Jakubowska Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa
niedziela | 16 maja | godz. 19:00
spektakl konkursowy
| STREAMING LIVE

reżyseria: Małgorzata Jakubowska – IV rok Wydziału Reżyserii Dramatu, AST Kraków
dramaturgia: Justyna Arabska
scenografia i kostiumy: Julia Basista
opracowanie muzyczne: Franciszek Raczkowski
obsada: Martyna Krzysztofik, Monika Pawlicka, Michał Balicki
 

 „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” to spektakl oparty na rozmowach z trzema współcześnie żyjącymi osobami w kryzysie bezdomności oraz na improwizacjach trojga aktorów dotyczących życia tych osób. Autorki tekstu wychodząc od bardzo dosłownego stanu fizycznego, dotarły na pole realizmu magicznego, w którym, poprzez postacie inspirowane realnymi ludźmi, poruszony zostaje temat samotności, wyobcowania, odrzucenia, potrzeby przynależności i bycia akceptowanym. To wszystko składa się na to, co moglibyśmy nazwać „wewnętrznym stanem bezdomności”. Bohaterowie spektaklu to tytułowi Marzyciele, którzy, aby przeżyć w nieraz okrutnej rzeczywistości zewnętrznej, tworzą swoje alternatywne światy, pozwalające im poczuć się ze sobą lepiej, podnieść poczucie własnej wartości, zapomnieć o poczuciu wstydu, odrzucenia, odizolowania od społeczeństwa. Za tymi marzeniami chowają ból, wstyd czy „prawdziwy powód” znalezienia się na ulicy. Odwołując się do najgłębszych ludzkich potrzeb i historii bohaterów, twórcy spektaklu budują uniwersalną opowieść unoszącą się ponad fizycznymi podziałami domny – bezdomny. Widzimy ludzi zranionych, rozbitych, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują ocalić siebie.


Małgorzata Jakubowska – studentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Absolwentka Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań Instytutu im. J. Grotowskiego (kurs dotyczący Teatru Dokumentalnego), absolwentka studiów kulturo- i teatroznawczych na Wydziale Polonistyki UJ. Reżyserka i współautorka scenariusza spektaklu „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” opartego na prawdziwych historiach osób bezdomnych. Reżyserka i dramaturżka monodramu online pt. „Portret Artysty Współczesnego” (2020) na motywach „Cierpień Młodego Wertera”, który otrzymał Pierwszą Nagrodę Publiczności w konkursie na monodram MonoTeatr. Reżyserka spektaklu online „Niezastane Miasta” (2020), prezentowanego w ramach programu „Młodzi w Starym online”. Twórczyni etiudy reżyserskiej „Po Dostojewskim”, opartej na autorskim tekście pisanym wraz ze Zdenką Pszczołowską, prezentowanej podczas 9. Forum Młodej Reżyserii (2019). Reżyserka i współautorka scenariusza spektaklu dokumentalnego „Łupiny” (2019), opowiadającego historie czterech współcześnie żyjących kobiet. Zrealizowany w ramach programu „Teatr na faktach” Instytutu im. J. Grotowskiego  był pokazywany w Teatrze Polskim we Wrocławiu w ramach przeglądu „Noc na faktach”.
Pełniła rolę dramaturżki przy spektaklu „Śmierć Iwana Iljicza” (2020) w reżyserii Franciszka Szumińskiego, którego premiera odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Była asystentką reżyserów i reżyserek teatralnych: Pawła Świątka, przy spektaklu „Balladyna” (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie 2020), Wojciecha Klemma, przy spektaklu „Lalka” (również w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, 2019), Doroty Segdy przy spektaklu „Wesele” St. Wyspiańskiego reżyserowanego z okazji 70-lecia PWST (2017), Michała Kotańskiego przy spektaklu „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” (AST, w koprodukcji z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach, 2020).

 


fot. Julia Basista