10. FMR online | Miejskie Ziółka | reż. Natasza Sołtanowicz | KONKURS

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Miejskie Ziółka
sobota | 15 maja | godz. 11:00
spektakl konkursowy
| VOD dostęp przez 24h

reżyseria, muzyka: Natasza Sołtanowicz – V rok Wydziału Lalkarskiego, specjalność reżyseria teatru lalek, AST Kraków, Filia we Wrocławiu
scenariusz: Joanna Kowalska, Natasza Sołtanowicz
dramaturgia, teksty piosenek: Joanna Kowalska
aranżacja muzyczna: Grzegorz Bieńko
scenografia, kostiumy: Marianna Syska
przygotowanie wokalne: Tomasz Leszczyński
inspicjent: Jerzy Laskowski
obsada: Joanna Osyda, Karol Kossakowski, Kacper Sasin

 Miejska flora: mchy, trawy, chwasty, kwiaty, krzewy i drzewa. Natura walczy o każdą niezagospodarowaną przez człowieka przestrzeń, wpisuje się w architekturę miasta i zmienia jego krajobraz. Co by było, gdyby pewnego dnia człowiek stracił kontrolę, a przyroda przejęła utraconą władzę nad betonową metropolią?
Choć rośliny towarzyszą nam przez całe życie, czasem zapominamy o ich istnieniu. Tak powszechne – stają się niewidoczne. Dopiero ich brak zmusza do refleksji. „Miejskie Ziółka” to muzyczny spektakl przedstawiający postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Rytm miejskiej muzyki przeplatać się tu będzie z muzycznym pejzażem natury. Mitologie i obyczaje dotyczące świata roślin splotą się z pytaniami na temat ekologii  i wspólnej przyszłości ludzi w naturze.


Natasza Sołtanowicz – studentka V roku reżyserii na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu. Absolwentka Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury we Wrocławiu „SKiBA” i szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Jej zrealizowany w ramach 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej spektakl „Dziwaczki” pokazywany był m.in. w ramach 9. Forum Młodej Reżyerii (Krakow, 2019) oraz na Festivald'Avignon OFF we Francji, zdobył także nagrodę̨ Grand Prix na festiwalu PRO-CONTRA w Szczecinie oraz główną nagrodę podczas Theater Networking  Talents w Marin Sorescu National Theater w Rumunii. W 2019 roku zrealizowała pierwszą pracę w teatrze repertuarowym „Pasztety, do boju!” Clementine  Beauvais w Nowym Teatrze w Słupsku. W 2020 roku przygotowała przedstawienie „Miejskie Ziółka” w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu,  a w 2021 roku spektakl „Kropka z błędem” na podstawie powieści Anny Taraski w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. W 2018 r. została uhonorowana nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2020 r.  otrzymała stypendium w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Trzykrotnie nagrodzona stypendium artystycznym Prezydenta Wrocławia. Współpracowała jako asystentka reżysera z Agatą Dudą-Gracz („Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”, Teatr Nowy w Poznaniu  i „Makbet”, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), Mariuszem Trelińskim przy „Orfeuszu i Eurydyce” (Operze Wrocławska), „Królu Rogerze” (Teatr Wielki-Opera Narodowa) oraz Agnieszką  Glińską przy operze „Halka. Wileńska” (Teatr Wielki-Opera Narodowa).
Do swoich spektakli komponuje również muzykę  i opracowuje ruch sceniczny.


fot. HAWA