10. FMR online | nie-walentynki | reż. Ada Tabisz | KONKURS

 Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu
nie-walentynki na podstawie dramatu walentynki
Iwana Wyrypajewa w przekładzie Andrzeja Bubienia
niedziela | 16 maja | godz. 11:00
spektakl konkursowy
| VOD dostęp przez 24h

opracowanie i reżyseria: Ada Tabisz – V rok Wydziału Lalkarskiego, specjalność reżyseria teatru lalek,
AST Kraków, Filia we Wrocławiu

muzyka: Dominik Skwarek
animacje: Piotr Starczak
scenografia: Magdalena Gładysiewicz
obsada: Magdalena Gładysiewicz, Marcelina Kieres,Dominik Skwarek

„nie-walentynki” na motywach dramatu Wyrypajewa to nie-romantyczna opowieść o nie-kończącym się żalu po rzeczach z pozoru nie-istotnych. To również multimedialna impresja na temat tego, jak twórcy spektaklu, ludzie cały czas młodzi, wyobrażają sobie starość. Marcin Wicha w swoim zbiorze esejów pt. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” przygląda się przedmiotom, które zostają po śmierci człowieka. Jak świadczą o jego charakterze, o życiu, które prowadził. Czy da się z osieroconych książek, filiżanek, kwiatków doniczkowych, starych ubrań, odtworzyć zmarłego? Jaką historię można opowiedzieć z porzucanych przez lata elementów scenografii innych spektakli realizowanych we wrocławskiej Filii Akademii Sztuk Teatralnych? Jakie wspomnienia i skojarzenia wywołują te wszystkie zgromadzone przez lata bibeloty? Dziedzicząc przedmioty po innych dokonujemy ich redefinicji, nadajemy im nowe konteksty, zmieniamy ich sposób użytkowania. Praca przygotowana w systemie hybrydowym w czasie pandemii stała się przy okazji zapisem pandemicznych lęków związanych z izolacją oraz samotnością.
Spektakl zrealizowany przez studentki Wydziału Lalkarskiego jest pokazem dyplomowym Marceliny Kieres i Magdaleny Gładysiewicz (specjalność: aktorstwo teatru lalek) oraz spektaklem warsztatowym Ady Tabisz (specjalność: reżyseria teatru lalek).

 

 


 

Ada Tabisz – reżyserka, animatorka, działaczka społeczna, producentka, studentka V roku Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. St. w Krakowie Filia we Wrocławiu (specjalność: reżyseria teatru lalek), w tym jeden rok na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Absolwentka I Akademii Teatru Alternatywnego Teatru Brama w Goleniowie. Założycielka oraz liderka Teatru Ej!Aj – niezależnej grupy młodych aktorów-amatorów oraz Teatru R3 – grupy studentów szkoły teatralnej. Zrealizowała 17 offowych spektakli teatralnych. Jej spektakl „Hercia” zdobył II nagrodę na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych w 2019 r., natomiast „RYSZ///ARD” prezentowany był na 23. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie OFF oraz Międzynarodowym Festiwalu PROCONTRA (2019). Asystentka reżysera Marcina Libera przy spektaklu dla dzieci „Motyl” na podstawie dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, realizowanym we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz „Planeta małp” na podstawie dramatu Jarosława Murawskiego w Teatrze Polskim w Podziemiu. Od 2018 r. współtworząca „Teatr na Faktach” – jeden z głównych programów Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Od lat zaangażowana w działalność kulturalną Wrocławia, pracowniczka działu programowego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w obszarze sztuk performatywnych (projekty „Mosty” – międzynarodowy projekt polsko-baskijski, „Przebudzenie”, „Flow”) oraz literatury („Wybory Literackie”, „Literackie Interwencje Miejskie”). Reżyserowała spektakl site-specific  „W moim domu mieszkał..." prezentowany w ramach Tygodnia Noblowskiego (Wrocław, 2020) we współpracy z Fundacją Olgi Tokarczuk. Instruktorka licznych warsztatów teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 


fot. Kuba Tabisz