10. FMR online | Nimfy 2.0 | reż. Jan Jeliński | | KONKURS

Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie
Jan Jeliński Nimfy 2.0
niedziela| 16 maja | godz. 11:00
spektakl konkursowy
| VOD dostęp przez 24h

reżyseria: Jan Jeliński – V rok kierunku reżyseria, AT Warszawa
kostiumy: Rafał Domagała
muzyka: Filip Grzeszczuk
obsada: Magdalena Osińska, Aleksandra Nowosadko, Izabella Dudziak

Punktem wyjścia dla twórców spektaklu ”Nimfy 2.0” jest świat mityczny, jednak tematy antyczne niepokojąco rymują się tu z problemami współczesnymi.Archetypiczna energia mitów greckich pozwala twórcom na użycie zabiegu „infekowania” świata antycznego światem współczesnym, poprzez użycie współczesnego obrazu czy nazewnictwa. Akcja sceniczna obserwowana przez widza funkcjonuje zatem na styku obu tych światów.
Tytułowe Nimfy w wierzeniach starożytnych Greków były istotami pośrednimi między światem bogów a ludźmi. Pogardzane przez jednych i wykorzystywane przez drugich, narażone były na wiele przekroczeń i upokorzeń. Bohaterkami spektaklu są trzy nimfy: Echo, Dafne i Kalipso. Wszystkie wtłoczone w brutalny świat zdominowany głównie przez męskie bóstwa oraz osoby wykorzystujące swoją władzę.
Jednym z głównych tematów poruszanych przez twórców jest kultura gwałtu, czyli zjawisko powszechnej przemocy seksualnej, w tym zgwałceń, które jest legitymizowane przez niektóre społeczne normy i przekonania, często rozpowszechniane poprzez środki masowego przekazu.
W spektaklu wykorzystane zostały różne języki i konwencje teatralne. Twórcy spektaklu „Nimfy 2.0”, w swojej hybrydycznej konstrukcji, przyglądają się pozycji kobiet i starają się zrozumieć i przepracować mechanizmy przemocy, które miały miejsce zarówno w czasach antycznych, jak i współcześnie.

 


Jan Jeliński – student V roku kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej w Warszawie. Odbył asystentury reżyserskie u Anny Smolar („Henrietta Lacks”, Nowy Teatr w Warszawie) oraz Michała Borczucha („Żaby”, Teatr Studio w Warszawie). Zdobywca nagrody ZAiKS na 8. Forum Młodej Reżyserii za spektakl „Sztuczne jezioro” (2018). Reżyser projektów performatywnych takich jak „Planety” (Teatr Powszechny w Warszawie) „PROM-1” (Festiwal Malta w Poznaniu), „Drugi Pokój" (Festiwal Klasyka Żywa w Opolu), „Nimfy" (Narodowy Stary Teatr w Krakowie). Aktualnie pracuje nad spektaklem pt. „Boginie", którego premiera planowana jest na czerwiec 2021 w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

 

 

 

 

 

 


fot. Ewelina Słowińska