10. FMR online | PTAKI. Instrukcja | reż. Wojtek Rodak | KONKURS

Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
PTAKI. Instrukcja
na podstawie Ptaków Arystofanesa
piątek | 14 maja | godz. 21:00
spektakl konkursowy
| STREAMING LIVE

opracowanie tekstu i reżyseria: Wojtek Rodak – III rok Wydziału Reżyserii Dramatu, AST w Krakowie
scenografia, kostiumy, światła: Katarzyna Pawelec
materiały video: Ignacy Ciszewski
charakteryzacja: Izabella Czerniawska
wykonanie masek: Stefania Jabłońska
obsada: Małgorzata Gałkowska, Weronika Janosz, Łukasz Stawarczyk, ze specjalnym udziałem Izabelli Dudziak
opieka pedagogiczna: mgr Paweł Miśkiewicz

 W spektaklu, dzięki uprzejmości autorów, wykorzystano fragmenty tekstów z filmów: „Jak być ptakiem. Instrukcja” reż. Babis Makridis /Grecja 2020/ based on: Aristophanes’ „The Birds”, text adaptation into modern Greek by Giannis Asteris and Nikos Karathanos (Nikos Karathanos directed the theatre adaptation which also inspired the film) copyright 2020 Onassis Foundation used by permission from Onassis Foundation and Neda Film
„Metamorfoza ptaków” reż. Catarina Vasconcelos / Portugalia 2020 / PrimeiraIdade / Miguel Valverde/Portugal Film

Teatralna medytacja w oparciu o antyczną komedię Arystofanesa, w której twórcy wracając do korzeni kultury europejskiej, zastanawiają się nad aktualnością i znaczeniem tematów zapisanych w greckiej komedii. Opowieść o ludziach poszukujących alternatywy dla życia w pogrążonych w chaosie i kryzysie Atenach staje się uniwersalną opowieścią o nieustannej potrzebie i próbie budowania utopii. Perspektywa ta staje się aktualna zwłaszcza dziś, w dobie kryzysów społecznych, politycznych, ekonomicznych i ekologicznych.
Świat tytułowych ptaków okazuje się dla bohaterów komedii przeciwwagą dla dojmującej realności, a dla twórców inspiracją oraz polem eksploracji i fantazji. W wymuszonej panującą pandemią formule „work in progress” na scenie zostaje powołane swego rodzaju laboratorium, w którym twórcy przyglądają się kondycji ludzi zmęczonych otaczającą ich rzeczywistością, starając się jednocześnie wypracować swojego rodzaju instrukcję przeobrażania w ptaka.
Teatralna sala dla aktorów, realizatorów przeradza się w bezpieczną, na pozór wyabstrahowaną przestrzeń pracy, do której wnętrza nieustannie wsiąka jednak dotkliwa rzeczywistość, zostawiając trwałe ślady na efektach pracy i samej materii teatru. Tym samym „PTAKI. Instrukcja” staje się również autotematycznym przedsięwzięciem, zadającym pytania o miejsce i formę teatru w dobie kryzysu pandemicznego.
 


Wojtek Rodak   student III roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, absolwent produkcji filmowej w łódzkiej Filmówce. Współpracował w teatrze jako asystent reżysera z Łukaszem Kosem, Wiktorem Rubinem, Michałem Borczuchem i Moniką Strzępką. Na swoim koncie ma także aktorskie role w spektaklu dyplomowym „Lovecraft" w Teatrze Studyjnym w Łodzi oraz „Neron" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W lutym 2020 roku zadebiutował spektaklem „Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W maju ubiegłego roku zrealizował projekt online „Wnętrze” wg dramatu Maurice Maeterlincka w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, a pod koniec sierpnia odbywał rezydencję artystyczną w ramach Sopot Non-Fiction, gdzie realizował projekt „Przebudzeni”. W swojej praktyce artystycznej wciąż poszukuje własnego języka i form ekspresji – choć jak sam przyznaje – bliskie są mu tematy społecznie zaangażowane, queer art czy działania konceptualne w zakresie performansu i sztuki nowoczesnej.