Grand Prix na 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi dla spektaklu „Co gryzie Gilberta Grape’a”!

12 maja 2019

Grand Prix 37. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi zdobył spektakl dyplomowy studentów IV r. Wydziału Aktorskiego w Krakowie, specjalności wokalno-aktorskiej pt. Co gryzie Gilberta Grape’a w reżyserii Marcina Czarnika.

Jury 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w składzie:
Aleksandra Konieczna – Przewodnicząca
Ingmar Villqist
Jacek Wakar
Wioletta Laszczka-Bubień – Sekretarz

na posiedzeniu w dniu 11 maja 2019 r. po obejrzeniu dwunastu konkursowych spektakli dyplomowych zaprezentowanych przez studentów Wydziałów Aktorskich:
Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu
Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi
przyznało nagrody:

Grand Prix w wysokości 15.000 złotych ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespołowi spektaklu Co gryzie Gilberta Grape’a z AST w Krakowie w składzie: Marianna Linde,  Iga Rudnicka, Małgorzata Walenda, Przemysław Kowalski, Dariusz Pieróg, Jakub Sielski.
 
Jury przyznało dwie równorzędne główne nagrody aktorskie w wysokości 5.000 złotych każda:

Vanessie Aleksander z AT Warszawa za rolę Pazyfae w spektaklu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej oraz za rolę Soni w spektaklu Płatonow

Elżbiecie Zajko z PWSFTviT w Łodzi za rolę w spektaklu Pomysłowe mebelki z gąbki oraz za rolę Harper Pitt w spektaklu Anioły w Ameryce.
 
Jury przyznało cztery równorzędne nagrody aktorskie w wysokości 3.000 złotych każda:
Żanecie Homie z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu Jutro zawsze będzie jutro
Piotrowi Packowi z PWSFTviT w Łodzi za rolę w przedstawieniu Pomysłowe mebelki z gąbki
Konradowi Szymańskiemu z AT Warszawa za rolę Złotowłosego Parysa i Nieszczęsnego Menelaosa w przedstawieniu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej oraz za rolę Osipa w spektaklu Płatonow
Kseni Tchórzko z PWSFTviT w Łodzi za role w spektaklu Pomysłowe mebelki z gąbki oraz za role Hannah Porter Pitt, Ethel Greenglass Rosenberg, Rabbi Isidor Chemelwitz w spektaklu Anioły w Ameryce.
 
Jury przyznało dziesięć równorzędnych wyróżnień w wysokości 1.000 złotych każde:
Aleksandrze Skrabie z PWSFTviT w Łodzi za rolę w spektaklu Pomysłowe mebelki z gąbki oraz za rolę Małolaty Ali w spektaklu Śliskie słowa
Michałowi Sikorskiemu z AST w Krakowie za rolę w spektaklu Zachodnie Wybrzeże
Katarzynie Gałązce z AT Warszawa za rolę Tanecznicy w spektaklu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej
Kindze Zygmunt z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu Siksy

Jakubowi Kordasowi z AT Warszawa za rolę Chyżego Patroklesa w spektaklu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej oraz za rolę Płatonowa w spektaklu Płatonow
Tomaszowi Mechowickiemu z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi oraz w spektaklu Jutro zawsze będzie jutro
Karolinie Rzepie z AST w Krakowie Filia we Wrocławiu za role w spektaklu Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi oraz w spektaklu Jutro zawsze będzie jutro
Aleksandrowi Kaźmierczakowi z AT Warszawa za rolę Hektora Niezrównanego w spektaklu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej
Małgorzacie Kozłowskiej z AT Warszawa za rolę Kasandry w spektaklu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej oraz Saszy w spektaklu Płatonow
Kamili Brodackiej z AT Warszawa za rolę Powabnej Kressydy w spektaklu Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej oraz Wengierowicza i Wengierowicza – syna w spektaklu Płatonow
 
Jury przyznało nagrody specjalne:
nagrodę im. Jana Machulskiego Bądź orłem, nie zniżaj lotów w wysokości 100 USD Vanessie Aleksander z AT Warszawa
 
dwie nagrody w wysokości 2.000 zł każda ufundowane przez Opus Film dla aktorów, których chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym:
Kseni Tchórzko z PWSFTviT w Łodzi
oraz
Piotrowi Packowi z PWSFTviT w Łodzi

nagrodę w wysokości 2.000 zł za wrażenia audialne ufundowaną przez Grupę Toya:
Jakubowi Głukowskiemu z AST Kraków Filia we Wrocławiu za rolę w spektaklu Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi oraz za rolę w spektaklu Jutro zawsze będzie jutro

Nagrody publiczności 37. Festiwalu Szkół Teatralnych w wysokości 2.000 zł dla Najbardziej Elektryzującej Aktorki oraz dla Najbardziej Elektryzującego Aktora otrzymują:
Elżbieta Zajko z PWSFTviT w Łodzi za role w spektaklach Pomysłowe mebelki z gąbki oraz Anioły w Ameryce
Jakub Głukowski z AST Kraków Filia we Wrocławiu za role w spektaklach Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi oraz Jutro zawsze będzie jutro.

Nagrody specjalne:
Nagroda ZASP-u – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji – Deska Sceniczna - Żaneta Homa (AST Kraków - Filia we Wrocławiu)
Nagroda Łódzkich Dziennikarzy - Elżbieta Zajko (PWSFTviT w Łodzi), Karol Franek Nowiński (PWSFTviT w Łodzi)
Nagroda miesięcznika kulturalnego Kalejdoskopza kulturę słowa - Paweł Głowaty (PWSFTviT w Łodzi)
Nagroda Gazety Festiwalowej TUPOTZłota Żyleta - Żaneta Homa (AST Kraków - Filia we Wrocławiu)


37. Festiwal Szkół Teatralnych odbędzie się w dniach 6-12 maja 2019 r. w Łodzi. Podczas tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowano spektakle dyplomowe studentów Akademii Sztuk Teatalnych w Krakowie: Zachodnie wybrzeże, Co gryzie Gilberta Grape'a oraz Spaleni słońcem_secondhand.


8 MAJA / ŚRODA

ZACHODNIE WYBRZEŻE
Bernard-Marie Koltès
Przekład: Aldona Skiba-Lickel
Reżyseria: Maja Kleczewska
godz. 21:30 / Teatr Nowy / Mała Scena


9 MAJA / CZWARTEK

CO GRYZIE GILBERTA GRAPE'A
Peter Hedges
Przekład: Aldona Możdżyńska-Biała
Reżyseria: Marcin Czarnik
godz. 19:15 Teatr Nowy / Duża Scena


11 MAJA / SOBOTA

SPALENI SŁOŃCEN_SECONDHAND_
reż. Agnieszka Glińska
godz. 17:30 i 19:15 / Teatr Nowy / Mała Scena


Szczegółowy program 37. FST