9. FMR | JUDASZ. LABORATORIUM EPIFANII | reż. Katarzyna Minkowska

AT w Warszawie
Judasz. Laboratorium epifanii
reż. Katarzyna Minkowska
niedziela | 17 listopada | 19:00
Scena im. St. Wyspiańskiego | 80 min.

reżyseria, dramaturgia i konstrukcja: Katarzyna Minkowska – IV rok Wydziału Reżyserii, AT w Warszawie
kostiumy: Zula Poznańska
muzyka: Jędrzej Jarocki
materiał wideo: Agata Rucińska
kierownik produkcji: Agata Tragarz
obsada: Mikołaj Chroboczek, Maciej Hanczewski, Aneta Jankowska, Mateusz Korsak, Adrian Koszewski, Maciej Miszczak, Mateusz Nędza, Nikodem Rozbicki, Modest Ruciński, Mateusz Rzeźniczak, Kamil Toliński, Paweł Tomaszewski

Reżyserka zaprosiła do współpracy grupę aktorów, z którymi przyglądała się tekstom ewangelicznym, apokryfom, skostniałemu językowi religijnemu, próbując odnaleźć w tych źródłach prawdziwych ludzi, ich relacje i emocje.

Ta laboratoryjna praca stała się podstawą opowieści o tym, co mogło wydarzyć się w wieczerniku przed śmiercią Jezusa. Apostołowie spotykają się tam po pojmaniu ich Mistrza i próbują odtworzyć Jego słowa, zinterpretować gesty, zrozumieć, co się stało, kto zdradził, dlaczego to zrobił. Chcą ustalić wspólną wersję i zastanowić się, co będzie z nimi dalej. Nie ma w ich gronie tylko dwóch uczniów: Judasza i Jana – ta nieobecność mocno im ciąży.

Spektakl powstał we współpracy z Akademią Teatralną jako efekt seminarium dla studentów reżyserii, organizowanego przez Festiwal Nowe Epifanie. Partnerem pokazów przedstawienia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie był TR Warszawa.


fot. Marta Ankiersztejn