dr hab. Rafał Dziwisz, prof. AST

dr
Dziedzina Sztuk Teatralnych

Aktor, wykładowca krakowskiej PWST, autor tekstów i przekładów. Absolwent PWST w Krakowie (1988). W latach 1988-2000 występował na deskach Teatru Ludowego w Krakowie.

Jest autorem tekstów piosenek do musicali w reż. Wojciecha Kościelniaka, zrealizowanych w Teatrze Muzycznym w Gdyni (Lalka wg B. Prusa i Chłopi wg W. S. Reymonta, w przygotowaniu Zły wg L. Tyrmanda ), w Teatrze Capitol we Wrocławiu (Idiota wg F. Dostojewskiego, Frankenstein wg M. Shelley i Mistrz i Małgorzata wg M. Bułhakowa - w tym przedstawieniu gra gościnnie Mistrza), w Teatrze Syrena w Warszawie (Kariera Nikodema Dyzmy wg T. Dołęgi-Mostowicza), w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu (Ferdydurke wg W. Gombrowicza i Summertime) w PWST w Krakowie (Proces wg F. Kafki), PWSFTiTV w Łodzi (Cyberiada wg S. Lema) i w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (Ziemia Obiecana wg W. S. Reymonta i Bracia Dalcz i S-ka wg T. Dołęgi-Mostowicza).

Napisał tłumaczenia tekstów piosenek do spektakli w reżyserii Konrada Imieli w Teatrze Capitol we Wrocławiu (Ścigając zło - rewia sensacyjna piosenek z filmów o Bondzie i Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami) i w reżyserii Janusza Szydłowskiego w Teatrze Bagatela w Krakowie (Tajemniczy Ogród wg F. Hodgson Burnett) i w Operze Krakowskiej (Mały Lord wg F. Hodgson Burnett).

Od 2000 roku jest aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie gra m.in. w spektaklach: Chory z urojenia Moliera (reż. Giovanni Pampiglione), Bóg Mordu Yasminy Rezy (reż. Marek Gierszał), Czarnoksiężnik z Krainy Oz Lymana Franka Bauma (reż. Jarosław Kilian), Peer Gynt Henrika Ibsena (reż. Rafał Sabara), Ziemia Obiecana Władysława Stanisława Reymonta i Bracia Dalcz i S-ka Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (oba w reż. Wojciecha Kościelniaka). Współpracuje z Teatrem Scena STU oraz wrocławskim Teatrem Capitol