Forum Młodej Reżyserii 2014 ŚWIADKOWIE ALBO NASZA MAŁA STABILIZACJA

reżyseria:  ELŻBIETA DEPTA

/studentka III r. Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. L. Solskiego w Krakowie/ 

występują: Zuzanna Bojda, Maciej Gorczyński

Termin  „mała stabilizacja” odnosi się nie tylko do warunków ekonomicznych lat 60-tych czy współczesnych. „Mała stabilizacja” to również stan egzystencjalny współczesnego człowieka z kręgu kultury europejskiej.  Skupiając się na utrzymaniu pewnego standardu życia bohaterowie odcinają się od szansy spojrzenia na własne życie z innej perspektywy, oraz szansy jego reorganizacji.  Stabilizacja jest rodzajem pakietu, w którym jej uczestnik dostaje wszystko co jest mu do życia potrzebne - a to, co jest mu niezbędne jest określane przez machinę, która na stabilizacji zarabia.

Jeśli w latach 60- tych było to mieszkanie z meblościanką, to dzisiaj jest to mieszkanie (zazwyczaj wzięte na kredyt), meble z ikei, laptop, plazma, i-phone, praca, związek partnerski, urlop i czas wolny. Reszta przestrzeni niejako organizuje się sama – do czynienia ma się z ludźmi o podobnych wymaganiach, z którymi można wymieniać poglądy na tematy, które zamykają się w podobnym punkcie widzenia, i tak dalej.

„Mała stabilizacja” zastępuje wszystko, filozofię, namiętności, organizuje różne sfery życia, wszystko ulega zjawisku uśrednienia. Stabilizacja wzmaga lenistwo poznawcze, niechęć do autentycznego eksplorowania i zrozumienia otaczającej rzeczywistości, trwanie w świecie pustych frazesów.

 (Elżbieta Depta)

Czas trwania: 30 min.

 


Program Forum Młodej Reżyserii 2014