Mommy Issues | koncepcja i choreografia: Cecilia Moisio

koncepcja, choreografia: Cecilia Moisio
opieka artystyczna: Anna Piotrowska
światła: Paweł Murlik
muzyka: Joni Vanhanen
scenografia, kostiumy: Cecilia Moisio
realizacja: Marcin Aleksiej, Dastin Greczyło
kreacja i wykonanie: Angelika Tomasiak, Artur Bieńkowski, Szymon Dobosik, Alexey Torgunakov, Piotr Mateusz Wach, Kamil Bończyk, Kamil Pilarski

Mommy Issues jest pełnowymiarowym spektaklem teatralno-tanecznym w choreografii Cecilii Moisio, fińsko-holenderskiej choreografki i reżyserki, dla tancerzy zespołu Teatru ROZBARK. Spektakl oparty jest na motywie kompleksu Edypa, wprowadzonym do psychoanalizy przez Zygmunta Freuda. Jest to psychoanalityczna teoria, w której pragnienie seksualnego związku z rodzicem przeciwnej płci prowadzi do rywalizacji z rodzicem tej samej płci. Jest to istotny etap w normalnym procesie rozwoju chłopców oraz podstawa wszystkich interakcji w ich późniejszym życiu. Kompleks Edypa jest postrzegany jako szczyt indywidualnych dążeń jednostki do sukcesu i miłości.

W spektaklu Mommy Issues Cecilia Moisio porusza tematy takie jak: miłość, kłamstwo, współzależność od rodziców i uwalnianie się z więzów przeszłości. Osobiste doświadczenia performerów stają się punktem wyjścia do opowiedzianej historii. Scenę wypełniają pokoje,
w których tancerze-mężczyźni interpretują różne zachowania, emocje i psychologiczne wzorce wyniesione z domu rodzinnego.

Sześciu tancerzy (1 kobieta-5 mężczyzn) Teatru ROZBARK interpretuje odmienne zachowania, emocje
i psychologiczne wzorce u mężczyzn w ich stosunkach z kobietami. Mężczyźni poszukują komfortu, wyzwalają swoje pożądanie seksualne i projektują swoją agresję lub frustrację na kobietę, wiecznie poszukując matczynej akceptacji. Jedyna tancerka w zespole reprezentuje różne typy kobiet w ich życiach: matkę, kochankę, siostrę, rywalkę.

Spektaklem Mommy Issues Cecilia będzie kontynuować swoje poszukiwania w temacie wzorców psychologicznych powiązanych z rodziną. Swoją pracę nad tymi kwestiami rozpoczęła w 2015 roku spektaklem Mum’s The Word oraz filmem tanecznym SHE/HER zajmującym się relacjami matki
i córki. W przypadku Mommy Issues sięgnie po męską stronę tematu oraz będzie badać, jak każdy
z performerów radzi sobie z tą kwestią w ich własnym życiu. Jakie są reperkusje posiadania dysfunkcyjnej relacji matka – syn? Jak mężczyźni wyrażają bądź ukrywają swoje problemy? Czy zmierzą się ze swoimi lękami i przeszłością, czy będą trzymać wszystko w sobie? Czy można mieć zdrowy związek z kobietą bez projektowania na niego swojej relacji z matką? Tekst, ruch, aktorstwo
i praca nad głosem zostaną tak połączone, by stworzyć mocny i emocjonalny spektakl, który skłoni publiczność do zastanowienia się nad własnymi wzorcami i relacjami rodzinnymi.

CECILIA MOISIO (1978) fińska choreograf, na stałe pracująca w Holandii. W 2014 roku zdobyła nagrodę w kategorii objawienie choreograficzne, podczas The Dutch Dance Days w Maastricht. Jest laureatką wielu nagród oraz wyróżnień, między innymi takich jak: BNG Theater maker (2011), VSCD dance prize (dwukrotnie), w kategorii najlepszy tancerz. Cecilia Moisio przez wiele lat współpracowała z Dansgroep Krisztina de Châtel oraz z Ann Van den Broek.

Prace Cecilii Moisio często inspirowane są psychologią człowieka, w szczególności nieświadomymi wzorcami zachowań, które wynikają z norm społecznych oraz oczekiwań nałożonych na człowieka. Dzieła Moisio mają interdyscyplinarny charakter, łączą śpiew, muzykę graną na żywo z mocnym, wysiłkowym tańcem. Jej choreografie z jednej strony mają dynamiczny, surowy i ekspresyjny charakter, z drugiej strony są delikatne i pełne wrażliwości.

Premiera: 26 listopada 2016 r.
Spektakl: 11 marca 2017 r., godz. 19:00, Scena im. St. Wyspiańskiego, PWST
czas trwania: 70 min. (bez przerwy).

foto: materiały Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK

Mommy Issues