Czytanie performatywne „Infantka Velázqueza” | Cricoteka | 25.11.2023
23.11.2023
5 listopada (sobota) o godz. 18.00 odbędzie się czytanie performatywne sztuki Jerónima Lópeza Mozo „Infantka Velázqueza” przygotowane przez Pracownię Dramaturgiczną Akademii Sztuk Teatralnych.
Punktem wyjścia dla sztuki jest wizyta w muzeum Prado Tadeusza Kantora, kiedy to artysta dostrzega, że uwieczniona na obrazie Las Meninas Infantka Małgorzata chce się zeń wydostać. Udaje się jej uwolnić z symbolizującego opresyjną kontrolę płótna, by następnie, przemierzając Europę, znaleźć się w pracowni Kantora. Ten zachęca ją do odtworzenia, z udziałem aktorów Cricot 2, jej historii, co otwiera pole autotematyczne w dramacie. Podróż Infantki przebiega w różnych planach czasowych – jest reprezentacją rzeczywistej wędrówki przyszłej cesarzowej na dwór wiedeński (gdzie odbył się jej ślub z Leopoldem I Habsburgiem) i tułaczki przez Europę targaną konfliktami zbrojnymi, jak hiszpańska wojna domowa, druga wojna światowa, hiszpańska transformacja ustrojowa, praska wiosna, rewolucja goździków, paryski maj, upadek muru berlińskiego, wojna na Bałkanach, aż po współczesność i rodzący się koncept Europy.

„Infantka Velázqueza” – czytanie performatywne
Dramaturgia i reżyseria: Bartłomiej Juszczak (V r. WRD), Jacek Niemiec (II r. WRD), Piotr Sędkowski (III r. WRD), Weronika Zajkowska (III r. WRD), Krzysztof Zygucki (III r. WRD)
Występują: Michał Badeński (IV r. WA), Martyna Dyląg (WTT w Bytomiu), Wiktoria Karbownik (IV r. WA), Paweł Kruszelnicki (IV r. WA), Michał Meller (IV r. WA),
Charles Rabenda (III r. WA), Jan Sarata (WTT w Bytomiu), Wojciech Siwek (III r. WA)
Muzyka: Michał Smajdor
Scenografia: Jerzy Basiura; kostiumy: Katarzyna Sobolewska.
25 listopada, godz. 18:00
Cricoteka – ul. Nadwiślańska 2-4
Film w języku polskim, z angielskimi napisami
Bilety w cenie 20/15 zł do kupienia w kasie oraz na stronie
Czytaniu będzie towarzyszyć projekcja filmu „Tadeusz Kantor w Muzeum Prado” (2015, 29’) w reż. Toma Skippa. Jest to hommage dla artysty stworzonym w stulecie jego urodzin. Duch Kantora odwiedza Prado. Zatrzymuje się kolejno przed dziełami sztuki, które były inspiracją dla malarstwa i teatru artysty: Las Meninas Diega Velázqueza i 3 maja 1808 Francisca Goi. Podziwiając je, spotyka postacie ze swojego biednego pokoiku wyobraźni: Wiecznego wędrowca, Studentkę sztuki i Infantkę. Przeszłość i teraźniejszość zaczynają się przenikać – napoleońska okupacja Hiszpanii, nazistowska i sowiecka okupacja Polski.
Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Gra z Kantorem: Hiszpania – furie, fantomy, infantki organizowanego przez Cricotekę we współpracy z Instytutem Cervantesa w Krakowie, Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz hiszpańskim Centrum Dokumentacji Sztuk Scenicznych i Muzyki. Na dziesięciodniowy przegląd, odbywający się od 16 do 25 listopada, składają się prezentacje zaproszonych twórców, realizowane w formule spektakli na żywo i projekcji – pokazywane w Polsce po raz pierwszy – czytanie performatywne, spotkania, panele dyskusyjne z udziałem artystów i badaczy oraz ekspozycje. Kuratorką festiwalu Gra z Kantorem jest Magdalena Link-Lenczowska.