14.FMR | LEKKOŚĆ | reż. Wiktor Stypa
Lekkość
pokaz konkursowy: 15.11 (piątek) godz. 16:30 Scena im. St. Wyspiańskiego / ul. Straszewskiego 22 / 65 min.
Tekst i reżyseria: WIKTOR STYPA – V r. kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Dramaturgia: Andrzej Skowron
Scenografia: Weronika Filipek
Muzyka: Michał Lazar
Multimedia: Dawid Kozłowski
Choreografia: David Tas
Reżyseria światła: Anna Siek
Asystentka reżysera, Inspicjentka: Izabella Wielgus
Obsada: Angelika Smyrgała, Karolina Fortuna, Kamil Urban, Przemysław Płaczek
Kim jest współczesny młody człowiek? Z czym się mierzy? Jak podejmować życiowe decyzje, kiedy jest tak dużo możliwych dróg, a w głowie huczy głośnik? W jaki sposób można spokojnie myśleć o przyszłości w obliczu wojny za wschodnią granicą, napiętych stosunków międzynarodowych i katastrofy klimatycznej? Jak osiągnąć wewnętrzny spokój, gdy nasz mózg potrzebuje coraz więcej bodźców?
Pójść na terapię? No dobra, ale na jaką? I na jak długo?
Spektakl naświetla z różnych stron fragmenty z życia Dominiki Mazur, siedemnastoletniej dziewczyny starającej się odnaleźć harmonię i określić swój kierunek działania. Musi się zmagać z otaczającą ją rzeczywistością, konwenansami, oczekiwaniami rodziny i czekającą za rogiem odpowiedzialnością. Ale co się stanie, gdy nadmiar odbierze jej klarowność myślenia? Czy ucieczka jest dobrym rozwiązaniem?
I czy historia fikcyjnej postaci Dominiki jest całkowicie zmyślona?
WIKTOR STYPA – reżyser, performer i pedagog. Student V roku kierunku Reżyseria w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Doświadczenie zdobywał pracując jako asystent Agaty Dudy-Gracz oraz Dariusza Starczewskiego. Stworzył m.in. spektakle „Kopciuch” Janusza Głowackiego (2021, STA Poznań), „Entropia” oparta na „DNA” Dennisa Kelly’ego (tł własne, 2022, STA, Poznań). Jego ostatni spektakl „ Lekkość” (Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), został zakwalifikowany do 30 edycji konkursu na wystawienie Polskiej sztuki współczesnej.
W swojej pracy warsztatowej pasjonuje się ruchem i technikami tańca, walki i lokomocji. Wraz z performerką Anitą Szymańską tworzę autorski performatywny projekt badawczy „Imaginative Memories”.