W AST wszyscy jesteśmy u siebie. Czerwiec – miesiąc dumy
04.06.2025

W czerwcu na budynku naszej Uczelni pojawiła się tęczowa flaga – międzynarodowy symbol równości, dumy i solidarności ze społecznością osób LGBTQ+. To znak otwartości i szacunku, który wpisuje się w wartości, jakie kultywujemy jako wspólnota akademicka i artystyczna.
Tęczowa flaga, zaprojektowana przez Gilberta Bakera w 1978 roku, niesie głęboki przekaz – każdy z jej kolorów symbolizuje inny aspekt ludzkiego doświadczenia: życie, uzdrowienie, światło słoneczne, naturę, harmonię i ducha. Współcześnie stała się znakiem otwartości i sprzeciwu wobec nietolerancji.
Miesiąc Dumy (Pride Month) obchodzony jest na całym świecie właśnie w czerwcu – na pamiątkę tzw. zamieszek w Stonewall, które miały miejsce w Nowym Jorku w 1969 roku. Był to jeden z pierwszych masowych aktów sprzeciwu wobec przemocy i dyskryminacji osób LGBTQ+, a także początek nowoczesnego ruchu na rzecz ich praw obywatelskich. Od tamtej pory czerwiec stał się czasem celebrowania różnorodności, odwagi bycia sobą i walki o równość.
Wywieszenie tej flagi na naszej Uczelni to gest, którym chcemy podkreślić wartości będące fundamentem naszego środowiska akademickiego: tolerancję, różnorodność i inkluzywność. Jako Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie tworzymy intelektualną wspólnotę akademicką, która łączy cele edukacyjne, artystyczne i społeczne. Dbamy o kształtowanie świata, w którym niezależna myśl, wrażliwość i empatia służą szerzeniu dobra i piękna.
Za podstawową zasadę naszej Uczelni przyjmujemy poszanowanie wolności każdego człowieka, rozumianej jako wartość nierozerwalnie związana z odpowiedzialnością – za słowa, czyny, za drugiego człowieka.
Miesiąc Dumy to okazja, by o tych wartościach przypominać. Wierzymy, że rola artystów i artystek polega również na budowaniu postaw odpowiedzialności za kulturę i współobywateli, kreowaniu etycznych wzorców i przekazywaniu ich kolejnym pokoleniom. Wierzymy w świat, w którym niezależna myśl, wrażliwość i empatia wspierają szerzenie dobra i piękna. Różnorodność traktujemy jako wartość, a inkluzywność jako siłę każdej wspólnoty.