OŻENEK | reż. Wiktor Loga-Skarczewski

SPEKTAKL ARCHIWALNY

Mikołaj Gogol, Ożenek

Spektakl dyplomowy studentów V roku Wydziału Aktorskiego

Przekład: Julian Tuwim
Reżyseria: Wiktor Loga-Skarczewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Hanka Podraza
Konsultacje ruchowe: Maćko Prusak

Występują: Aleksandra Batko, Patryk Czerniejewski, Oskar Winiarski, Patryk Kulik, Sandra Drzymalska, Mariusz Galilejczyk, Mateusz Korsak, Joanna Połeć, Joanna Rozkosz, Maksymilian Wesołowski.

Ożenek Mikołaja Gogola to historia Agafii Tichonownej - panny na wydaniu, poszukującej idealnego kandydata na męża, którego poślubienie, poza zmianą stanu cywilnego, pomogłoby jej również zmienić status społeczny i majątkowy.

Nasza realizacja opowiada, jak w model rodziny idealnej, rodem ze snu o krainie mlekiem i miodem płynącej, zdaje się być na siłę wpasowywana zarówno główna bohaterka, jak i wszyscy jej absztyfikanci, z Iwanem Kuźmiczem Podkolesinem na czele.

Ta klasyczna historia, będąca również satyrą na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji, w ujęciu studentów PWST w Krakowie zmienia się w opowieść bliższą nam, bo przeniesioną w środek Ameryki lat 50. i 60. XX wieku, z ówczesną muzyką i modą. Staje się szalonym rejsem skojarzeniowym po oceanie absurdalnego humoru, groteski, komiksowej konwencji, silnie zarysowanych postaci i vintage’owej estetyki.

Spektakl ten ukazuje, jak długa i wyboista jest droga do odnalezienia pełnego szczęścia w miłości. Tej prawdziwej, której bez względu na czas, szerokość geograficzną i okoliczności przyrody, ludzie poszukiwali od zawsze. I której, nawet jeśli się z tym nie afiszujemy, gdzieś w głębi serca potrzebuje przecież każdy z nas.

Premiera: 15 marca 2016 r., godz. 19.00, Scena im. St. Wyspiańskiego
Czas trwania: 120 min.

Obsada:

ALEKSANDRA BATKO - FIOKŁA

SANDRA DRZYMALSKA - AGAFIA