Anna Radwan

Dr hab.
Dziedzina: Sztuki Filmowe i Teatralne

W 1990 roku ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Jeszcze jako studentka debiutowała na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w którym jest zatrudniona do dziś.

W dotychczasowym dorobku ma ponad sześćdziesiąt ról na scenie teatralnej i trzydzieści w Teatrze Telewizji. Zagrała między innymi Kuzynkę Agatę u Krystiana Lupy (w spektaklu Malte albo Tryptyk marnotrawnego syna), Helenę w Wujaszku Wani w reżyserii Rudolfa Zioły, Nastazję Filipowną w Idiocie w reżyserii Barbary Sass, tytułową rolę w Płatonowie w reżyserii Konstantina Bogomołowa i Kazię w Pannach z Wilka u Agnieszki Glińskiej.

Znaczące role w swojej teatralnej karierze stworzyła u Jana Klaty – m.in. Emily Hnatt w Trzech stygmatach Palmera Eldritcha, Atenę i Elektrę w Orestei oraz Zosię w Weselu. Jest także stałą aktorką w obsadzie spektakli Moniki Strzępki według tekstów Pawła Demirskiego. Zagrała Felicję w Krumie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. U tego samego reżysera, na scenie Nowego Teatru w Warszawie, wystąpiła w (A)pollonii oraz w Końcu.

W dorobku ma też wiele ról filmowych, w tym tytułową kreację w Damie kameliowej Jerzego Antczaka i Gerdę von Krauss w Kamerdynerze Filipa Bajona – ta ostatnia rola przyniosła jej m.in. nominację do Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 w kategorii Główna Rola Kobieca.

Jest laureatką wielu nagród oraz odznaczeń teatralnych i filmowych, w tym Nagrody Fundacji Kultury Polskiej, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Nagrody im. Elżbiety Czyżewskiej, a także licznych nagród i wyróżnień aktorskich na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Festiwalu Premier w Bydgoszczy, czy Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.