Urszula Grabowska-Ochalik

W 2000 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, obecnej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

Od 1998 r. niezmiennie związana z krakowskim Teatrem Bagatela im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego, w którym to –  będąc jeszcze studentką – debiutowała rolą Wiery Aleksandrowny w spektaklu „Miesiąc na wsi” w reż. Barbary Sass. Rola ta przyniosła jej stypendium naukowe ufundowane przez Teatr Bagatela, a także propozycję stałego angażu. Od 2000 roku współpracuje także z Teatrem Stu, gdzie zagrała m.in. Ofelię w „Hamlecie”, Lizawietę Nikołajewnę  w „Biesach” i Lady Makbet w „Wiedźmach” w reż. K. Jasińskiego. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zagrała Ginę Ekdal w „Dzikiej kaczce” w reż. Franciszka Szumińskiego.

W dotychczasowym dorobku artystycznym posiada ponad 80 ról. Na deskach scenicznych zagrała – poza wymienionymi – m.in.: Maszę w „Trzech siostrach” w reż. Andrzeja Domalika, Stellę w „Tramwaju zwanym pożądaniem w reż. Marty Meszaros, Desdemonę w „Othellu” w reż. Macieja Sobocińskiego, Marię w „Woyzecku” w reż. A. Domalika, Helenę w „Wujaszku Wani” w reż. Waldemara Śmigasiewicza, Nastazję Filipownę w „Idiocie” w reż. Norberta Rakowskiego, Siostrę Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem” w reż. Ingmara Villqista, Gombrowicza w „Dialogach polskich” w reż. Mikołaja Grabowskiego. Do jej najważniejszych ról telewizyjnych należą: Agata w „Glinie” w reż. W. Pasikowskiego, Marta Sajno w „Na krawędzi” M. Dutkiewicza, a także Anna Winna w 3 i 4 sezonie „Stulecia Winnych”. Spośród  ról filmowych ceni najbardziej: Karolinę Szarłatowiczównę w „Przedwiośniu” w reż. F. Bajona, Joannę w „Joannie” w reż. F. Falka, Ewę  w ,,Carte Blanche” w reż. J. Lusińskiego,  a także Wisię we „Wspomnieniu lata” w reż. A. Guzińskiego.

W latach 2008 i 2009 była nominowana do „Telekamer” w kategorii „Aktorka”.

Za rolę Joanny w filmie „Joanna” otrzymała szereg nagród indywidualnych: Polską Nagrodę Filmową „Orły” 2010, statuetkę Św. Jerzego na 33 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, Złotego Geparda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Taszkiencie – wszystkie w kategorii najlepsza główna rola kobieca, a także nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

W 2020 roku zdobyła indywidualną nagrodę aktorską za rolę Gombrowicza w spektaklu „Dialogi polskie” w reż. M. Grabowskiego na XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej.

W 2015 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis.”

Od 2015 r. pracuje także jako wykładowca w przedmiocie: wiersz, na Wydziale Aktorskim macierzystej Uczelni.

www.filmpolski.pl

09.09.2009 Sesja zdjeciow przed preimiera Woyzeck , Teatr Bagatela , rez Andrzej Domalik
fot. Piotr Kubic/www.kubic.info

Film: Joanna
foto: Marcin Makowski/MAKUFLY