MURZYNI | REŻ. PAWEŁ ŚWIĄTEK
SPEKTAKL ARCHIWALNY
MURZYNI – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Przekład: Maria Skibniewska, Jerzy Lisowski
Reżyseria: Paweł Świątek
Scenografia: Karolina Mazur
Opieka pedagogiczna: Adam Nawojczyk
Występują: Helena Chorzelska, Tomasz Chrapusta, Magdalena Koleśnik, Karol Kubasiewicz, Bartosz Ostrowski, Anna Paruszyńska, Krzysztof Polkowski, Charlotta Zielińska
Z recenzji Justyny Biernat: http://www.teatralia.com.pl/tragizm-czarnym-kolorze-murzyni/
„Szkatułkowa budowa dramatu Jeana Geneta Murzyni, mimo iż kusi swoją atrakcyjnością, nastręcza wiele problemów reżyserskich i aktorskich. Sztuka napisana w dobie dekolonizacji ludów afrykańskich przeznaczona była dla grupy czarnoskórych studentów i stanowiła satyryczną ilustrację wyobrażeń białych na temat czarnych. Problem rasizmu został ujęty przez Geneta w metateatralnej, poetyckiej metaforze: murzyński zespół przedstawia białej publiczności spektakl oparty na morderstwie białej kobiety, dodatkowo widzami są biali reprezentanci kolonialnej władzy, czyli królowa, sędzia, gubernator i misjonarz. Lustrzana formuła sztuki, w której obserwują się dwie rasy, zostaje wzmocniona efektem zaskoczenia, kiedy okazuje się, że tak naprawdę biali są zamaskowanymi czarnymi. W rzeczywistości jest więc to ironiczna opowieść czarnych o nich samych, o tym, jak widzą ich biali oraz jak czarni stają się ostatecznie takimi, za jakich biali ich uznają…”