12. FMR | KISIELICE, 32-022 KRESOWO | REŻ. ZDENKA PSZCZOŁOWSKA (OLGA GRZELAK)
AST w Krakowie
KISIELICE, 32-022 KRESOWO
reż. Zdenka Pszczołowska (Olga Grzelak)
sobota | 19 listopada | godz. 10:00 | pokaz towarzyszący – projekcja
Sala 204 | 80 min.
Pomysł, reżyseria, dramaturgia: Zdenka Pszczołowska (Olga Grzelak) – V r. Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie
Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Współpraca dramaturgiczna: Damian Preis
Kostiumy: Anna Oramus
Scenografia przyjęcia: Adrianna Iwanejko
Sound design: Andrzej Konieczny
Reżyseria światła oraz realizacja nagrania: Adam Zduńczyk
Charakteryzacja: Julia Jamrozy
Choreografia: Magda Niedzielska
Współpraca tekstowa: zespół aktorski
Grafika/plakat: Grzegorz Myćka
Dokumentacja fotograficzna: Agnieszka Patela, Anna Mitkowska
Specjalne podziękowania dla Michała Balickiego i Agnieszki Żak
Występują: Roman Gancarczyk, Rafał Dziwisz, Tomasz Augustynowicz, Sylwester Piechura, Natalia Gadomska
Maciej Sajur, Werusza Kowalska, Tomasz Cymerman, Marcin Kalisz, Alicja Wojnowska, Karolina Kazoń, Małgorzata Walenda, Magdalena Mączko, Pamela Bosak, Marta Mietelska-Topór, Monika Pawlicka, Alicja Czarnik, Mateusz Miśkiewicz
W miasteczku Kisielice dochodzi do zaginięcia małej Nataszki, dziewczynki pochodzenia żydowskiego. Zdarzenie elektryzuje całą społeczność, do miasta przyjeżdżają dwaj policjanci, którzy mają odnaleźć dziewczynkę, wezwana zostaje także jasnowidzka. Kolejne tropy szokują i ujawniają skomplikowanie relacji, okoliczności i przeszłości Kisielic.
Spektakl-gra-śledztwo jest inspirowany „Podróżą do kresu nocy” Louisa-Ferdinanda Céline’a oraz życiem autora. Twórcy zapraszają publiczność do wspólnej podróży z bohaterem (reprezentującym bohatera powieści oraz jej autora zarazem) rekonstruującym wspomnienia, które jednak wymykają się spod kontroli wspominającego. Podejmują temat antysemityzmu i zadają pytania o konsekwencje wynikające z zaniechania; ale także o niejednoznaczność postaw moralnych, których rezultatem może być mierzalna ludzka krzywda.
Spektakl jest w całości improwizowany, a zarejestrowany pokaz jest pierwszym i jak dotychczas ostatnim przebiegiem całości w zaprojektowanej kolejności.
Zdenka Pszczołowska (Olga Grzelak) – V r. WRD AST w Krakowie
Reżyserka, dramaturżka, absolwentka komparatystyki literackiej i performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim, studentka V roku WRD AST w Krakowie. Laureatka Nagrody Specjalnej im. S. Świontka w Konkursie Instytutu Teatralnego na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie w roku akademickim 2018/2019, reżyserka spektaklu Freshwater (Narodowy Stary Teatr, czerwiec 2020), reżyserka spektaklu „Świnia z pieprzem” (Narodowy Stary Teatr, wrzesień 2020), laureatka konkursu OFF: Premiery/Prezentacje, reżyserka spektaklu Jak twoja choroba wpływa na seksualność? U T O P I E, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, laureatka konkursu SzekspirOFF Prezentacje za spektakl Porcje (2021, z Anną Oramus), reżyserka spektaklu Kongres: 2071 (Poznań, OFF OPERA 2021). Laureatka stypendium Open Eyes (z Anną Oramus). Wyreżyserowała spektakl „Upiory” w Teatrze Wybrzeże.