Spektakle z audiodeskrypcją w Teatrze AST | 20.04, 25.04.2023
05.04.2023
W Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach realizacji projektu AST OTWARTA sięgamy po różne narzędzia przeciwdziałające wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami z czynnego uczestnictwa w kulturze.
Jednym z takich narzędzi jest audiodeskrypcja. Jest to technika polegająca na opisywaniu przez lektora w trakcie spektaklu (na żywo lub z nagrania) treści wizualnych,
tj. inscenizacji, scenografii, gry aktorów, kostiumów, barw i świateł, których osoby niewidome lub słabowidzące nie są w stanie zobaczyć.
Najbliższe spektakle z audiodeskrypcją w repertuarze Teatru AST:
- 20 kwietnia br. o godz. 18:00 – spektakl muzyczny „Świat gdzieś indziej” w reżyserii Marcina Czarnika
- 25 kwietnia br. o godz. 18:00 – spektakl „Next Level” w reżyserii Marcina Libera
Dzięki audiodeskrypcji osoby z niepełnosprawnością wzroku będą mogły na równi z innymi doświadczać teatralnych wrażeń.
W AST wiemy, że zapewnienie dostępności kultury i sztuki jest wyzwaniem, ale i szansą na przełamanie stereotypów i zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami.
Osoby zainteresowane korzystaniem z audiodeskrypcji prosimy o kontakt z Działem Teatru AST i promocji: tel. 12 362 71 30, bilety@ast.krakow.pl
Projekt AST OTWARTA (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój konkurs nr POWR.03.05.00-IP.08-00-DOS/21 „Uczelnia dostępna III”) realizowany jest od października 2021 roku. Jego celem jest poprawa dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami) poprzez wdrożenie zmian organizacyjnych, architektonicznych, technologicznych i edukacyjnych oraz podniesienie świadomości i kompetencji kadry AST z zakresu niepełnosprawności. Wszystkie ww. działania pozwolą na likwidowanie barier i poprawę dostępu dla osób z niepełnosprawnościami do kształcenia na poziomie wyższym.
Projekt AST OTWARTA jest nowatorskim i unikalnym projektem dającym szanse na przełamania stereotypów i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami na skalę nie tylko polskich uczelni artystycznych, ale szeroko rozumianego teatru. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne braki środowiska wyższego szkolnictwa artystycznego i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rezultatem jest szeroki plan działania pozwalający na przezwyciężenie trudności w postrzeganiu i myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami i ich miejscu w dostępnej uczelni teatralnej, a co za tym idzie w teatrze. Realizacja projektu pozwoli na kompleksowe i trwałe wypracowanie rozwiązań umożliwiających budowanie strategii działania AST w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, które ze względu na swoją kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni.
Pełnomocnikiem Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami jest mgr Tomasz Wesołowski, pedagog Wydziału Aktorskiego w Krakowie.
e-mail: dostepnosc@ast.krakow.pl