Absolwent na Scenie Świata | Karol Klugowski | 20.03.2023
16.03.2023
Rozpoczynamy cykl spotkań z absolwentami i absolwentkami naszej uczelni. Z artystkami i artystami, którzy odnieśli sukces dzięki swoim, często niekonwencjonalnym, pomysłom na rozwój własnej kariery.
20.03.2023 r. o godz. 19:30 na Scenie im. Jerzego Treli odbył się wykład Karola Klugowskiego pt. Aktorka/Aktor jako brzmienie. Perspektywy nowego teatru instrumentalnego.
Karol Klugowski – urodzony 5 października 1991 r. w Toruniu. W 2010 r. ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. K. Szymanowskiego w Toruniu w klasie wiolonczeli. Studiował wiolonczelę na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a następnie kompozycję (dyplom w klasie prof. dr hab. Zbigniewa Kozuba).
W latach 2010-2015 studiował filozofię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu (dyplom licencjacki w 2013 roku, dyplom magisterski w 2015 roku, I Nagroda w konkursie na najlepszą pracę magisterską w Instytucie Filozofii UAM). W marcu 2022 roku obronił dysertację doktorską z filozofii na podstawie pracy pt. Kreowanie wizji świata jako wyzwanie dla filozofii z kręgu realizmu spekulatywnego.
W latach 2016-2022 studiował reżyserię teatralną na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W roku 2019 został laureatem Nagrody Głównej konkursu Młodzi w Starym (konkursu powstałego przy współpracy Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz AST). Praca konkursowa pt. Aktualny Stan Świata weszła do repertuaru Starego Teatru, zaś konsekwencją wygranego konkursu była realizacja pełnometrażowego spektaklu pt. Tonąca dziewczyna, który swoją premierę miał w 2021 roku i który był jednocześnie jego spektaklem dyplomowym. Teoretyczną pracę magisterską na kierunku reżyseria (spec. reżyseria teatralna) pt. Teatr hipotetyczny. Nowy teatr instrumentalny i jego możliwe konsekwencje napisał pod kierunkiem prof. dr hab. Włodzimierza Szturca.
W dobie pandemii, w roku 2020 rozpoczął studia w zakresie malarstwa w pracowni prof. dr hab. Piotra Klugowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a następnie w pracowni prof. Ralfa Kerbacha w Hochschule für Bildende Künste w Dreźnie, gdzie obecnie będzie kontynuował studia w pracowni prof. Helen Verhoeven. Jego główne zainteresowania filozoficzne obejmują problematykę ontologiczną, epistemologiczną, filozofię kultury (w tym filozofię sztuki oraz filozofię nauki) oraz estetykę formalną. Na gruncie sztuki jego obecne działania i projekty konceptualne najtrafniej wyrażają dwa terminy: malarstwo rozszerzone i kino rozszerzone, a dokładniej idzie tu z jednej strony o syntezę malarstwa i muzyki, z drugiej strony o działanie na granicy teatru, malarstwa, kina i sztuki mediów.
ABSOLWENT NA SCENIE ŚWIATA | 20.03.2023, godz. 19:30 | Scena im. Jerzego Treli