„Męczennicy” – premiera spektaklu dyplomowego w reż. Aleksandry Popławskiej | 24 września 2021 r.
24.09.2021
Marius von Mayenburg Męczennicy – spektakl dyplomowy studentów IV r. Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie.
Przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
Reżyseria: Aleksandra Popławska
Scenografia: Tomasz Mreńca
Kostiumy, projekcje: Maria Matylda Wojciechowska
Muzyka: Tomasz Mreńca / Daniel Spaleniak
Asystentki reżyserki: Katarzyna Cichosz, Maria Witkowska
obsada: Willy Batzler – Jakub Potyrała, Erika Roth – Zuzanna Romańska, Markus Dörflinger – Maciej Kosiacki, Dieter Menrath – Dawid Kunicki, Benjamin Südel – Maciej Kobiela, Inge Südel – Maria Witkowska, Georg Hansen – Michał Pietruś, Lydia Weber – Katarzyna Cichosz
- Katarzyna Cichosz
- Maciej Kobiela
- Maciej Kosiacki
- Dawid Kunicki
- Zuzanna Romańska
- Michał Pietruś
- Jakub Potyrała
- Maria Witkowska
fot. Hanna Szurgot
Żyjemy w świecie racji nie do pogodzenia. Nie słuchamy się, nie chcemy się zrozumieć. Silne emocje zniekształcają obraz, wiodą nas do zawziętości, zawziętość do brutalności, a dalej… dalej jest już tylko fanatyzm, który stanowi źródło totalitaryzmu. Ten proces odbywa się teraz, na naszych oczach i z naszym udziałem. Dotyka nas wszystkich, coraz bardziej boleśnie.
Bohaterowie „Męczenników” to męczennicy idei, nie – męczennicy za idee. To nie święci, którzy poświęcają się w imię ideałów, tylko niewolnicy swojego uporu, zdolni do krzywdzenia innych w imię złożonych deklaracji. Zadręczają siebie i innych swoimi ideami. Bo wszyscy muszą być tacy, jak to, co deklarują. To nie wyznawcy, a fanatycy. To więźniowie słów i interpretacji zdolni do kłamstwa i zbrodni w imię swojego uporu. Ale czy starcie różnych światopoglądów musi prowadzić do wojny? Czy to jedyna droga?
Aleksandra Popławska
Kiedy czytałem scenariusz „Męczenników” po raz pierwszy, najmocniej uderzyła mnie jego aktualność. Mimo, że nie powstał w Polsce, dotyka wielu najważniejszych pytań, z którymi dziś mierzy się nasze społeczeństwo. Drugie podejście to zderzenie z zagrożeniem, jakie niesie za sobą wybiórcze podejście do nawet najbardziej szlachetnych tekstów. Okazuje się, że ewangeliczne przesłanie miłości w rękach zaślepionego fanatyka, może zostać przerażająco wypaczone i stać się „usprawiedliwieniem” dla największych obrzydliwości. To również opowieść o świecie, w którym zabrakło wrażliwości, obecności, prawdziwego spotkania i wsłuchiwania się z szacunkiem w to, co drugi człowiek naprawdę chce powiedzieć.
„Męczennicy” to znak sprzeciwu, pomarańczowe światło, ostrzeżenie przed rzeczywistością, która zapomina o koniecznej współpracy serca z rozumem. Sztuka zostawia we mnie pytania, które nie dają mi spokoju. Kto to Benjaminowi zrobił? Kto go tak potwornie uformował? A może bardziej właściwym będzie zapytać o to, kto go zdeformował?
Piotr Żyłka – dziennikarz i autor książek.
Człowiek z „Zupy na Plantach” i Fundacji ZUPA.
Premiera: 24 września 2021 r., | godz. 19:00
Premiera prasowa: 2 październik 2021 r., | godz. 19:00
Scena 210, ul. Straszewskiego 22
kup bilet on-line: https://bilet.ast.krakow.pl/MSI/
Informacja: Dział Organizacji Teatru AST i Promocji
tel. 12 430 15 92, bilety@ast.krakow.pl
fot. Piotr Sobik