Oświadczenie władz Wydziału Reżyserii Dramatu | 22.03.2021 r.
22.03.2021
W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami absolwentek i absolwentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie o niedopuszczalnych zachowaniach pedagogów naszego wydziału, chcemy wyrazić gotowość do wysłuchania głosów wszystkich osób, które doświadczyły przemocy na naszym wydziale. Zapewniamy, że każde zgłoszenie zostanie przyjęte i rozpatrzone.
Mamy również świadomość, że na Wydziale Reżyserii Dramatu może wciąż dochodzić do przekroczeń, które nie są zgłaszane ze względu na brak zaufania studentów i studentek do instytucji, w której przez wiele lat nie stworzono odpowiednich zabezpieczeń, a niewłaściwe zachowania dyskryminujące, krzywdzące i poniżające uzasadniano metodą pracy. Chcemy jasno powiedzieć, że żadna metoda dydaktyczna nie usprawiedliwia przemocy. Zachowania niedopuszczalne zostały szczegółowo opisane w Kodeksie Etyki AST. Wszystkie przypadki takich zachowań zostaną przez nas potraktowane z należytą powagą.
Od 2016 roku jesteśmy w trakcie przekształcania systemu nauczania na Wydziale Reżyserii Dramatu. Część zmian udało się już wprowadzić, ale ten proces potrwa wiele lat. Musimy wypracować nowe zasady współpracy z osobami studiującymi reżyserię i dramaturgię. Działania antyprzemocowe i antydyskryminacyjne są dla nas w tym momencie priorytetem. Będziemy pracować nad odzyskaniem zaufania studentów i studentek. Chcemy aktywnie uczestniczyć w reformie edukacji artystycznej, w związku z tym angażujemy się w inicjatywy, które dostarczą nam narzędzi, by te zmiany przeprowadzać skutecznie: uczestniczyłyśmy w konferencji „Zmiana. Teraz! O czym milczeliśmy w szkołach teatralnych”, pracowałyśmy przy tworzeniu Kodeksu Etyki i regulaminie powołania Rzeczników ds. etyki, planujemy spotkania dotyczące dobrych praktyk w teatrze podczas Forum Młodej Reżyserii (13-17 maja) oraz warsztaty antyprzemocowe dla studentów i wykładowców.
Każdy komunikat dotyczący złych praktyk na Wydziale Reżyserii Dramatu jest dla nas ważnym sygnałem. W związku z tym udostępniamy specjalny adres mailowy, na który (również anonimowo) można przesyłać swoje doświadczenia czy wnioski z przebytej edukacji, uwagi, spostrzeżenia, informacje o sprawach, które wymagają interwencji: skrzynkazaufaniaast@gmail.com
Iwona Kempa – dziekanka WRD
Iga Gańczarczyk – prodziekanka WRD
Martyna Wawrzyniak – członkini wydziałowego sojuszu na rzecz przeciwdziałania przemocy
Oficjalną drogą dostępną dla obecnych studentek i studentów AST jest również składanie imiennych zgłoszeń do Rzecznika ds. Etyki:
- Zawiadomienie może złożyć każdy członek/członkini społeczności akademickiej, który/a posiada wiedzę o naruszeniu Kodeksu Etyki.
- Zawiadomienie może być złożone w dowolnej formie, np. ustnie, również telefonicznie lub mailowo. Zawiadomienia anonimowe nie będą jednak podlegały rozpoznaniu. W przypadku zawiadomienia składanego ustnie, Rzecznik ds. Etyki sporządza notatkę z przyjęcia zawiadomienia, opisującą najistotniejsze okoliczności sprawy. Rzecznik zobowiązany jest do jak najszybszej reakcji na złożone zawiadomienie.
- Jeżeli sprawa będąca przedmiotem zawiadomienia leży poza zakresem kompetencji Rzecznika ds. Etyki, Rzecznik ds. Etyki wskazuje osobie lub podmiotowi, który złożył zawiadomienie właściwy do rozpoznania sprawy organ Akademii lub inną instytucję i służy ww. osobie ewentualnym wsparciem.
- Postępowanie prowadzone przez Rzecznika ds. Etyki, w tym przekazywane mu informacje i dokumenty mają charakter poufny.
- W celu wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy, w tym ustalenia przebiegu zdarzeń Rzecznik ds. Etyki w ramach prowadzonego postępowania może wzywać na rozmowę świadków ww. zdarzeń lub inne osoby zainteresowane.
Kodeks Etyki AST i Regulamin funkcjonowania Rzeczników ds. Etyki AST znajdują się na stronie Uczelnia (ast.krakow.pl), zakładka: uczelnia; zakładka: rzecznicy ds. etyki; zakładka: regulaminy Rzecznicy ds. etyki (ast.krakow.pl).