Premiera spektaklu studentów WRD | Smoleńsk late night show | 17.12.2022 Teatr Nowy w Łodzi
16.12.2022
SMOLEŃSK LATE NIGHT SHOW
Prapremiera: 17 grudnia 2022 r., Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi (Mała Scena)
Reżyseria: Jakub Zalasa (IV r. WRD)
Dramaturgia: Piotr Pacześniak (IV r. WRD)
Scenariusz: Piotr Pacześniak | Jakub Zalasa | Bartek Cwaliński
Scenografia | kostiumy: Mirek Kaczmarek
Video: Adrian Cognac
Muzyka: Jakub Zalasa | Piotr Pacześniak
Choreografia: Anna Obszańska (IV r. WRD)
Występują: Karolina Bednarek (IV r. WA) Bartek Cwaliński (IV r. WA),
Łukasz Gosławski, Paweł Kos, Damian Sosnowski, Katarzyna Żuk
Identyfikacja graficzna: Ola Jasionowska
Spektakl, realizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”
Kurator projektu: Remigiusz Brzyk
Więcej i informacji i zakup biletów
Charyzmatyczny konferansjer, komik i prowokator Conan Barbarzyńca nie bierze jeńców. Wraz z „ekspertami codzienności” w cotygodniowym late night show bezpardonowo obnaża prawdę na temat najbardziej palących problemów społecznych. Stawia pytania, które każde chciałby zadać, opakowując je w czarny humor i niespodziewane wzruszenia.
Czerpiąc z formuły late night talk show spektakl, realizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, porusza temat zbiorowej traumy, nieprzeżytej żałoby i roli mediów w podsycaniu sporów. Poprzez powołanie do życia fikcyjnej figury kontrowersyjnego showmana bada potencjał oczyszczający, który tkwi w radykalnym humorze. Czerpie z doświadczeń tych, którzy doskonale pamiętają 10 kwietnia 2010 roku i tych, którzy urodzili się za późno, żeby pamiętać, ale przyszło im żyć w klimacie społecznym wytworzonym po katastrofie.
Czy tragedia smoleńska wywołała podziały, czy jedynie ujawniła skrywane resentymenty? Czy możliwe jest wykonanie kroku wstecz i wskazanie momentu, w którym rozpadła się wspólnota? A może nigdy jej nie było? Jak miesza się prywatne z publicznym? Co jest prywatnym Smoleńskiem każdego z nas?
Nie znamy Polski bez Smoleńska – takiego, jakim uczyniły go media i pamięć zbiorowa – mówią twórcy.
– Smoleńsk to dla nas wspomnienie z dzieciństwa. Śniadania wielkanocne, obiady rodzinne i kolacje wigilijne naznaczone katastrofą – wspomina autor dramaturgii i współautor tekstu Piotr Pacześniak – Nie interesują nas wielkie narracje i opisy dziejów. Interesuje nas, jak ta rzeczywistość wpływa na nasze życia prywatne – na to, co dzieje się w naszych domach, na naszą intymność. Każdy z nas ma swój osobisty Smoleńsk. Jeżeli nie będziemy potrafili sobie z nim poradzić, to jak poradzimy sobie ze Smoleńskiem faktycznym?
W takim układzie młodzi twórcy chcą zaproponować alternatywną ścieżkę myślenia: ścieżkę – jak tłumaczy reżyser Jakub Zalasa – dążącą do specyficznego rodzaju ulgi, która pojawia się, kiedy na temat prawd pozornie niedotykalnych mówi się, co się myśli, i pozwala sobie na przeżywanie.
W trakcie spektaklu użyte będą światła stroboskopowe, które mogą wywołać atak epilepsji fotogennej.
W trakcie spektaklu na scenie są palone papierosy.