Słuchowisko – LORD KANTOR
22.09.2014
Na otwarcie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Radio Kraków zapraszają w kosmiczną podróż na Stację Nostalgia z LORDEM KANTOREM
Premiera słuchowiska 12 września o godz. 21:15
Słuchowisko LORD KANTOR:
Tekst i reżyseria: Mateusz Pakuła
Muzyka: Antonis Skolias, gościnnie: Jorgos Skolias
Oprawa graficzna: Jakub Woynarowski
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka
Producent: Radio Kraków
Występują:
Wiktor Loga-Skarczewski jako JOHN 102 i LORD KANTOR
Jan Peszek jako MISZEL KOMODORE
Zuzanna Skolias jako KOSMICZNY KARZEŁEK
Pipu pipu tu statek inter-m-planet Brygada-RR….
Jan Peszek jako komputer pokładowy Miszel Komodore, Wiktor Loga-Skarczewski jako pilot statku kosmicznego John 102 – razem przemierzają galaktykę stawiając czoła kosmicznym niebezpieczeństwom i bardzo czarnemu charakterowi Lordowi Kantorowi, w czym pomaga im niestrudzenie Kosmiczy Karzełek (Zuzanna Skolias). Już jutro o godz. 21.15 premierowo na antenie Radia Kraków międzygwiezdna, niesamowita i trzymająca w napięciu podróż na Stację Nostalgia w słuchowisku LORD KANTOR autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły.
Kosmiczne i zaskakujące, śmieszne, ale też tragikomiczne i pełne ironii – najnowsze słuchowisko Radia Kraków zaskoczyć może nawet wielbicieli fanów „Gwiezdnych Wojen” i legendarnych gier komputerowych „Space Invaders”. A biorąc pod uwagę niezwykłe okoliczności premiery – LORDA KANTORA Radio Kraków przygotowało specjalnie na inaugurację nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – na pewno zaskoczy wielbicieli twórczości patrona Cricoteki.
Bo LORD KANTOR nie jest – jak mówi Mateusz Pakuła – ani laurką, ani prostym przełożeniem tekstów Kantora, ani tym bardziej notką z wikipedii. To tragikomiczna, pełna dystansu i ironii kreskówka dźwiękowa i przygoda w vintage”owej oprawie muzycznej rodem ze starych gier komputerowych. Przygoda niesamowita, pełna zwrotów akcji i trzymająca w napięciu od pierwszej do dwudziestej ósmej minuty. Przygoda w znakomity sposób rozpisana przez Mateusza Pakułę, który Kantora poniekąd wskrzesza, tworząc dzieło nowe – żywe i własne, z inspiracji Kantorem i jego pismami wypływające. Przygoda, którą niezwykle obrazowo opowiedzieli Jan Peszek, Wiktor Loga-Skarczewski i Zuzanna-Skolias, którzy bawiąc się tekstem i zaproponowaną konwencją, stworzyli niezwykle wyraziste postaci komputera pokładowego Miszela Komodore, kapitana Johna 102/Lorda Kantora i Kosmicznego Karzełka.
Wykorzystując konwencję filmów science fiction i estetykę gier komputerowych lat 80-tych, tekst LORDA KANTORA i samo słuchowisko wchodzi jednak w głęboki dialog z myślą Kantora, z jego pismami i całą twórczością. I choć pozornie może się zdawać, że Kantor i science fiction to dwa odległe i nieprzystawalne światy, twórcy słuchowiska przekonują, że taka konwencja jest w pełni uzasadniona. Jak mówi Jan Peszek (który sam nigdy poważnie nie traktował twórczości science fiction) Tadeusz Kantor dla ówczesnych odbiorców był człowiekiem nie z tej planety. Był artystą o silnej, zupełnie niepowtarzalnej osobowości – można powiedzieć zupełnie nie z tego świata. Dlatego ulokowanie go w kontekście scince fiction wydaje się czymś całkowicie na miejscu. Warto się o tym przekonać – premiera LORDA KANTORA już jutro o godz. 21.15 w Radiu Kraków.
więcej >> http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/JGAA-9NCFW8