JEDNAK PŁATONOW | reż. Paweł Miśkiewicz

SPEKTAKL ARCHIWALNY

jednak Płatonow wg sztuki bez tytułu Antoniego Czechowa.

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

inscenizacja: Paweł Miśkiewicz
kostiumy: Hanka Podraza
asystent reżysera: Jakub Skrzywanek (II r. WRD)
konsultacje muzyczne: Oleg Sznicar
konsultacje ruchowe: Jarosław Omorczyk

występują: Aleksandra Batko, Bartłomiej Cabaj, Patryk Czerniejewski, Oskar Winiarski, Patryk Kulik, Sandra Drzymalska, Mariusz Galilejczyk, Mateusz Korsak, Joanna Połeć, Joanna Rozkosz, Maksymilian Wesołowski.

dedykacja:

Markowi Walczewskiemu, który w piątej minucie spektaklu premierowego mojego PŁATONOWA z 2002 roku, na pytanie generałowej: Gdzie jest Płatonow?, odpowiedział krótko: Umarł:

Paweł Miśkiewicz

Chcieliśmy, aby nasz spektakl, obok zasadniczej funkcji spektaklu dyplomowego - prezentacji młodych adeptów sztuki aktorskiej, miał też charakter jakiejś wypowiedzi pokoleniowej na temat coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości.

Poruszeni tematem uchodźców zaczęliśmy od Parawanów Geneta, ale rzeczywistość (i to nie tylko w tym obszarze) tak przyśpieszyła, że dziś już chyba nie sposób za nią nadążyć. Okazuje się paradoksalnie, że to co najbardziej trwałe i niezmienne, to problemy dotyczące spraw leżących najbliżej nas. Spraw, na które, jak się wydaje, powinniśmy mieć wpływ największy: konsekwencja w realizacji naszych młodzieńczych marzeń i planów, w doskonaleniu się w trudnej sztuce bycia człowiekiem, wreszcie osiągnięcie maksimum rozwoju własnego ja, maksimum szczęścia, bez pogwałcenia prawa do rozwoju i szczęścia innych. Można powiedzieć - temat stary jak świat i jak świat nieobejmowalny. Czy naprawdę mimo doświadczenia poprzedników zapisanego w naukowych dysertacjach, w rozmaitych podręcznikach i poradnikach, w wielkiej literaturze wreszcie, nie jesteśmy w stanie przerwać tego zamkniętego kręgu rozczarowań? Czy rzeczywiście w każdą matrycę procesu samorozwoju wdrukowana jest konieczności kompromisów i ran zadawanych sobie i innym? Czy Płatonow to naprawdę nieuleczalna choroba? Jednak Płatonow?

Premiera: 30 listopada 2015 r., godz. 18.30, Scena 210, ul. Straszewskiego 22
Czas trwania: 160 min. (1 przerwa)

Obsada:


Aleksandra Batko - SASZA, Patryk Kulik - PŁATONOW