Nagroda im. Kazimierza Kutza dla Anny Dymnej

18 lutego 2021

Anna Dymna, aktorka, wykładowczyni Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie i działaczka społeczna została laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. Uroczysotść wręczenia wyróżnienia odbyła się w 92. rocznicę urodzin patrona nagrody w dniu 16 lutego 2021 r. podczas gali zorganizowanej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

Anna Dymna z Nagrodą im. Kazimierza Kutza

Nagroda ma na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. To pierwsza edycja wyróżnienia ustanowionego przez Miasto Katowice we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Jej inicjatorami byli: prezydent miasta dr Marcin Krupa, dyrektor teatru Robert Talarczyk i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który został również członkiem kapituły.

Do nagrody, oprócz Laureatki, nominowani byli: Horst Eckert (Janosch), prof. dr hab. Tadeusz Sławek, Wojciech Smarzowski i Szczepan Twardoch.

Laudację na temat uhonorowanej artystki i działaczki społecznej wygłosił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Nagrodziliśmy Artystkę wybitną, która posiada na swoim koncie setki ról teatralnych i filmowych. Za ich sprawą współtworzy historię kultury polskiej ostatniego półwiecza. Była już wielokrotnie nagradzana i odznaczana, a przy tym – co nieczęste i co w jeszcze większym stopniu obiektywizuje Jej wartość – jest podziwiana przez widzów wszystkich żyjących pokoleń. […] Nie wystarczy być wybitnym Artystą, żeby otrzymać „Kutza”. Trzeba jeszcze przekonać nas, że życie może naśladować sztukę. […] Zakładając Fundację „Mimo Wszystko”, która działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, Laureatka wykazała się szaloną odwagą życia na miarę sztuki. Jak gdyby wcielając się na scenie w cierpiących i walczących bohaterów, podjęła decyzję, aby zostać z postaciami po skończonym spektaklu. A nam, współczującym widzom ludzkich nieszczęść, pozwoliła odejść do swoich spraw, wiedząc, że większości z nas brakuje odwagi i zdolności do poświęcenia.

Fot. Przemysław Jendroska

Źróło: Nagroda im. Kazimierza Kutza dla Anny Dymnej | Uniwersytet Śląski (us.edu.pl)