NIECH ŻYJE WOJNA!!! | reż. Remigiusz Brzyk

SPEKTAKL ARCHIWALNY

Paweł Demirski, Niech żyje wojna!!!

Reżyseria i scenografia: Remigiusz Brzyk
Kostiumy, asystent scenografa: Kinga Stanowska (ASP)
Opracowanie muzyczne: zespół
Aranżacja: Bartosz Buława
Asystenci reżysera: Ján Tomandl (III r. WRD Program Erasmus+) Magdalena Jaworska
Spektakl dyplomowy studentów V roku Wydziału Aktorskiego

Występują: Monika Frajczyk, Anna Jarosik-Trawińska, Magdalena  Jaworska, Roksana Lewak, Monika Roszko, Bartosz Buława, Karol Kossakowski, Bartłomiej Kwiatkowski, Maciej Sajur oraz studenci IV r. WA: Bartłomiej Cabaj, Mariusz Galilejczyk, Mateusz Korsak  i III r. WA:  Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski.

Inspiracją do napisania tego tekstu był  serial zrealizowany na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies”, wyprodukowany przez Telewizję Polską prawie 50 lat temu. Autor jednak nie dokonał teatralnej adaptacji popularnego tematu, lecz stworzył całkowicie nowy obraz wojny będący przeciwieństwem tego, jak wojnę pokazywał serial o „pancerniakach”. To sztuka „przeciwko” – przeciwko propagandzie samego serialu, przeciwko mitologizacji bohaterstwa Polaków, przeciwko zawłaszczaniu historii. A nawet przeciwko współczesnym filmom wojennym, które idealizują wojnę, ukazują ją jako zabawę lub grę komputerową.

Ważne jest ukazanie tego, czego w oficjalnej historii nie można znaleźć, co zostało zapomniane lub świadomie odrzucone. By jednak móc to ocalić.

Intencją spektaklu  jest ukazanie losów postaci wplątanych w tryby historii i przez nią manipulowanych. Chociaż twórcy nie chcą z nich szydzić ani się wyśmiewać, to jednak bohaterowie będą w widzach wzbudzać  śmiech.

Remigiusz Brzyk - reżyser teatralny, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu (1995) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1998).

Laureat nagród:

1999 - "Złota Maska" w Łodzi dla najlepszego reżysera sezonu;

2001 - Statuetka Wojciecha przyznana przez jury w uznaniu zespołowości w spektaklu Czarownice z Salem Arthura Millera w Teatrze im. Jaracza w Łodzi na 41. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Laur Konrada oraz Nagroda Publiczności za reżyserię przedstawienia Czarownice z Salem Arthura Millera w Teatrze im. Jaracza w Łodzi na 4. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach;

2002 - Nagroda zespołowa dla realizatorów przedstawienia Kadisz Grigorija Gorina w Teatrze Nowym w Łodzi na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych;

2004 - Łódzka "Złota Maska" za reżyserię przedstawienia Historia o Miłosiernej, czyli testament psa Ariano Suassuny w Teatrze im. Jaracza w Łodzi; Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla przedstawienia Mary Stuart Wolfganga Hildesheimera w Teatrze Polskim we Wrocławiu;

2009 - Łódzka "Złota Maska" dla przedstawienia Brygada szlifierza Karhana Vaska Kani w Teatrze Nowym w Łodzi; Grand Prix dla przedstawienia Brygada szlifierza Karhana Vaska Kani w Teatrze Nowym w Łodzi na 1. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Postsoc Festival" w Krakowie;

2014 - Laur Konrada, nagroda główna XVI. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

 

Premiera: 12 stycznia 2015 r., Scena im. St. Wyspiańskiego, ul. Straszewskiego 22
Czas trwania: 150 min. (1 przerwa) 
Podczas spektaklu wykorzystywane są dymy.

Obsada:

foto: Ewelina Konior-Słowińska

Recenzja - Newsweek 4/2015 19-25.01.15

Spektakl Niech żyje wojna!!! w reż. Remigiusza Brzyka w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ!

 Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska.

Szczegółowe informacje www.sztukawspolczesna.org