Wykładowca uniwersytecki, kurator, dramaturg, krytyk. Profesor w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Autor monografii o Krystianie Lupie, Tadeuszu Różewiczu i Krzysztofie Warlikowskim. Współredaktor kilku tomów zbiorowych poświęconych problematyce współczesnego życia teatralnego, pamięci kulturowej i teatralnej sferze publicznej. Za książkę Polski teatr Zagłady (2013) otrzymał nagrodę im. Jana Długosza, jej przekład na język angielski ukazał się w wydawnictwie Bloomsbury w 2019 roku.
W latach 2004-2007 kierownik literacki Starego Teatru w Krakowie. Dyrektor artystyczny festiwali: re_wizje/romantyzm i re_wizje/antyk w Starym Teatrze. W latach 2007-2009 dyrektor artystyczny (wspólnie z Agatą Siwiak) Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny czasopisma „Didaskalia”. Członek kapituły Gdyńskiej Nagrody Teatralnej od 2011 roku. Stypendysta Fulbrighta w City University of New York (2001/2002).
Dramaturg spektakli: Bóg w dom w reżyserii Katarzyny Szyngiery (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2017) oraz Mein Kampf (Teatr Powszechny w Warszawie, 2019), Kaspar Hauser (Teatr Współczesny w Szczecinie, 2020) w reżyserii Jakuba Skrzywanka i Faraon (Teatr Polski w Bielsku-Białej, 2022) w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.