ORDO MORDO | REŻ. KALINA JAGODA DĘBSKA
ORDO MORDO
Reżyseria: Kalina Jagoda Dębska – III r. Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
Dramaturgia: Maria Gustowska – III r. Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
Opieka pedagogiczna: mgr Marcin Wierzchowski
Scenografia, kostiumy, wizualizacje: Zofia Tomalska – studentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Muzyka: Antoni Skrzyniarz – student kierunku Sztuka i Media Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Ruch: Wojciech Dolatowski – II r. Wydziału Aktorskiego AST, ukończył kierunki: choreografia na Akademii Muzycznej w Łodzi i musical na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Tekst: Bartosz Czarny, Wojciech Dolatowski, Maria Gustowska, Marek Puchowski, Rozalia Rusak, Julia Turczynowicz-Suszycka
Występują: Filip Lipiecki, Marek Puchowski, Rozalia Rusak, Angelika Smyrgała, Julia Turczynowicz-Suszycka
Polska. Rok 2053. Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej. Warzywa i owoce stają się rarytasem. Na dalekie podróże zagraniczne stać tylko najbogatszych. W Polsce, jak i w wielu innych krajach europejskich, władzę przejęła radykalnie prawicowa partia. W całym państwie, w miejscach publicznych wprowadzony został System Logos, odpowiedzialny za wykrywanie kłamstw w wypowiedziach ludzi. Prowadzi on statystyki i przydziela nagrody i kary.
W tych realiach czworo bohaterów spotyka się na kolacji urodzinowej. Czy mają coś do ukrycia przed sobą? Czy da się cokolwiek ukryć przed Systemem? I czym okażą się dla każdego z nich wartości, w które tak głęboko wierzą: prawda, miłość i wolność?
Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich, wychodzących od metody Marcina Wierzchowskiego. Inspiracją do pracy była historia miłosna, która obiegła media w lutym 2022 roku.
Przedstawienie brało udział w 12. Forum Młodej Reżyserii, gdzie tandem twórczy Kalina Dębska oraz Maria Gustowska otrzymał wyróżnienie jury.
Spektakl był również prezentowany podczas Festiwalu Boska Komedia 2022.
Kalina Jagoda Dębska – III r. Wydziału Reżyserii Dramatu
Krakowianka, a czasami nawet krakuska, od roku 1998. Absolwentka Wydziału Rytmiki PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Studentka III roku reżyserii dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Studiowała religioznawstwo i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Asystentka Anny Smolar (“Oficerki. Fantazja oparta na faktach” Teatr Polski w Bydgoszczy/Komuna Warszawa, „Halka” Stary Teatr w Krakowie), Wiktora Rubina („Obywatelka Kane” Stary Teatr w Krakowie), Jakuba Skrzywanka („To my jesteśmy przyszłością!” Teatr Nowy Proxima w Krakowie). Reżyserka czytań performatywnych Pracowni Dramaturgicznej (m. in. „Złoty Interes”). Członkini Koła Młodych przy Gildii Polskich Reżyserów i Aktorów Teatralnych.
Maria Gustowska – III r. Wydziału Reżyserii Dramatu
Ukończyła studia licencjackie z polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu na sztukę „Alchemii teatralnej” i ogólnopolskiego konkursu „Szukamy polskiego Szekspira”. Publikowała w „Feeriach”, „Tlenie Literackim” i „Helikopterze”. Kuratorka bloku Pracowni Dramaturgicznej podczas zeszłorocznego Forum Młodej Reżyserii. Jako dramaturżka pracowała z Zofią Gustowską przy spektaklach „Przebudzenie wiosny” w Teatrze Ochoty w Warszawie i „Własny pokój” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. A także jako asystentka reżyserki Agnieszki Glińskiej i współautorka scenariusza – przy spektaklu „Dyplom z miłości” w Teatrze AST w Krakowie.
Jej praca „Preparadiso. Reality show” współtworzona z Kaliną Dębską była pokazywana podczas festiwalu Open Eyes.
Spektakl wziął udział w SIBIU INTERNATIONAL FESTIWAL FITS 2023 w Rumunii. Partner: INSTYTUT POLSKI W BUKARESZCIE
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.