TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM | reż. Iwona Kempa

SPEKTAKL ARCHIWALNY

Tennessee Williams Tramwaj zwany pożądaniem
Spektakl dyplomowy studentów  IV r. Wydziału Aktorskiego

Przekład: Jacek Poniedziałek
Reżyseria: Iwona Kempa
Dramaturgia: Martyna Wawrzyniak (IV r. WRD)
Opracowanie muzyczne: Iwona Kempa
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Asystent scenografa: Karolina Danek (ASP)
Asystent reżysera: Franciszek Szumiński (I r. WRD)
Zdjęcia: Marcin Jędrysiak

Występują: Justyna Janowska, Paulina Kondrak, Oliwia Nazimek, Paulina Sobiś, Jędrzej Bigosiński, Marcin Urbanke, Jan Romanowski, Franciszek Szumiński.

Być może realia, w których został napisany Tramwaj zwany pożądaniem uległy znacznym przemianom i trudno na pierwszy rzut oka doszukiwać się w nich aktualnych i palących problemów. Niewielu z nas mogłoby na własnej skórze odczuć stratę wielopokoleniowej plantacji bawełny czy przyjąć za normę sytuację niezamężnej kobiety w latach 50 XX w. Jednak przy uważnej lekturze dostrzec można problem, który wykracza poza miniony kontekst społeczny i który czyni ten tekst na wskroś uniwersalnym. 

Próbujemy prześledzić zderzenie bohaterów przynależnych do zupełnie różnych rzeczywistości, dwóch nieprzystających do siebie języków, które nie potrafią się wzajemnie rozkodować. Ludzi ukształtowanych i wychowanych według zupełnie innych standardów, wartości, pejzażu emocjonalnego, pełnych poczucia krzywdy i resentymentu, zmuszonych nagle do funkcjonowania w jednej, ale nie do końca wspólnej im przestrzeni.

Interesują nas sytuacje desperackiej obrony własnej wizji świata, nie dopuszczania żadnej myśli, która mogłaby zasiać zwątpienie w wyobrażeniach na temat samego siebie, przeżywanych zdarzeń, odgrywanej roli, poczucia wewnętrznej prawdy, racji i oglądu relacji z drugim człowiekiem.

Grupa młodych aktorów pod opieką reżyserską i pedagogiczną  Iwony Kempy bada przyczyny i konsekwencje takich dążeń, mierzy się z bezkompromisowymi bohaterami, ekstremalnymi stanami i emocjami, których zapisem jest Tramwaj zwany pożądaniem. 

Premiera: 26 listopada 2016 r., godz. 19:00, Scena 210, PWST  
Czas trwania - 140 min. (1 przerwa)

recenzje:
http://www.kulturatka.pl/2017/04/04/tramwaj-zwany-pozadaniem-w-pwst/

Obsada: 


Oliwia Nazimek - Blanche