Inauguracja 77. roku akademickiego 2022/2023 | 3.10.2022
03.10.2022
3 października 2022 r. o godz.12:00 odbyła się uroczysta inauguracja 77. roku akademickiego 2022/2023 Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego
w Krakowie. W poczet studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie przyjętych zostało 38 osób: 30 studiować będzie na I roku Wydziału Aktorskiego,
8 na Wydziale Reżyserii Dramatu.
Podczas swego wystąpienia Rektor AST, prof. dr hab. Dorota Segda skierowała do studentów przesłanie odnoszące się do trudnej rzeczywistości i wiążących się z nią wyzwań:
Bardzo dużo umiecie i bardzo dużo możecie. Jest w Was siła, która może zmieniać świat na lepsze. Za pomocą której możecie bronić słabszych, dawać ludziom nadzieję, możecie wzbudzać najsilniejsze emocje i uczucia, możecie być nawet groźni dzięki swojej wyobraźni…
Proszę Was, młodzi artyści teatru, nie bójcie się uczuć na scenie. Chłód usypia, nawet piękny chłód. A Wy macie budzić, macie poruszać krew, macie niepokoić, macie zachwycać. Chciałabym, żebyście z tej uczelni wynieśli takie umiejętności. I taką wolę „Tylko Ci, którzy ryzykują pójście za daleko dowiedzą się, jak daleko można pójść”. Rzemiosło ma Wam posłużyć do zmiany świata na lepsze. Odważnie, po swojemu. A tyle jest do zmieniania… świat robi się coraz bardziej przerażający… NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI.
Rektor AST przypomniała jak wiele powodów do dumy przyniósł Akademii miniony rok akademicki, podczas którego – mimo pandemii – między innymi udało się zrealizować premiery 3 spektakli dyplomowych Wydziału Aktorskiego; studentki i studenci zdobyli ponad 30 nagród na festiwalach i konkursach polskich i międzynarodowych; odbyła się także kolejna edycja Forum Młodej Reżyserii.
Niestety pojawić musiały się również dramatyczne słowa na temat trudnej sytuacji finansowej Akademii, konieczności wdrożenia drastycznych oszczędności, a także wspólnego protestu sformułowanego podczas Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych.
Społeczność AST i zaproszeni gości chwilą ciszy uczcili także pamięć wybitnych artystów, a zarazem pedagogów Akademii: Jerzego Treli, Tadeusza Bradeckiego, Zygmunta Józefczaka, Lesława Lica i Edwarda Dobrzańskiego.
NIEZWYKŁY TANDEM TWÓRCÓW UHONOROWANY
Podczas inauguracji nadany został tytuł Doktora Honoris Causa Małgorzacie Szczęśniak i Krzysztofowi Warlikowskiemu. Senat Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie postanowił przyznać to szczególne wyróżnienie tandemowi twórców za:
- Kreowanie przedstawień o randze arcydzieł, budujących pozycję polskiego teatru w Europie.
- Stworzenie Nowego Teatru w Warszawie – przestrzeni twórczej o wyjątkowej dynamice i atmosferze.
- Dokonania w obszarze teatru operowego; docenione w skali ogólnoświatowej.
Bezprecedensowa decyzja o przyznaniu doktoratu honorowego dwojgu artystom teatralnym miała w zamierzeniu symbolicznie podkreślać, że teatr to zespół i wielowymiarowe zjawisko.
W swoich wykładach zarówno Krzysztof Warlikowski jak i Małgorzata Szczęśniak przywoływali m.in. różne punkty odniesienia dla sztuki, a także mówili o powinności artysty:
Czy niewidzialne jest to, co ukryte, pozostawione w mroku? To, czego nie dostrzegamy albo wolimy nie widzieć? Docieranie do ukrytego czy ukrywanego jest odpowiedzialnością artysty – podkreślał Krzysztof Warlikowski
– Nie jesteśmy Kasandrą, Apollo nie napluł nam w usta, żeby nasze słowa pozostały niewysłuchane. Przeciwnie, powierzył nam misję wydobywania na jaw tego, co dostrzegliśmy wcześniej niż inni. Przestańmy zajmować się tylko tym, co widzialne. Raczej wychylmy się przez okno. Jeśli wypadniemy, może coś nas olśni. Chyba że zmiecie nas upadek. Krzyk upadającego będzie kolejnym dowodem winy. Tylko w ten sposób można bronić istnienia sztuki.
Polityka zawsze odwoływała się do tego, co w człowieku najgorsze. Zazdrość, chciwość, mściwość, egoizm, nieufność wobec obcych i nienawiść do inności. Ogłupianie społeczeństwa opłaca się politykom. Czy sztuka ma moc przeciwstawienia się polityce? Czy może stanowić przeciwwagę?
Oczywiście, że nie. Ale to nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku.
Trzeba robić to, co jest do zrobienia.
Sztuka nigdy nie jest sama. Jest zawsze wobec czegoś – choć zaczyna się właśnie w pustce. – mówiła Małgorzata Szczęśniak – W naszych czasach decyzja wyboru drogi bycia artystą jest trudna, skazuje na ciągłą pracę nie zawsze zapewniającą sukces. (…) Świat wbrew pozorom potrzebuje artystów bardziej niż żołnierzy który zabijają INNYCH i SAMI giną. ARTYSTA walczy zawsze! Ale jego przestrzeń jest otwarta dla wszystkich, absolutnie dla wszystkich.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością rektorzy krakowskich uczelni, dyrektorzy i przedstawiciele teatrów oraz innych instytucji kultury, reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz absolwentki i absolwenci Akademii.
Transmisja z uroczystości jest dostępna online.
Adresy okolicznościowe: